‚Díky nim mají Češi větší povědomí o naší kultuře.‘ Mexiko ocenilo dvojici českých vědců

Nejvyšší mexické vyznamenání udělované cizincům v pátek dostali dva čeští vědci. Ludmila Holková a Oldřich Kašpar obdrželi takzvaný Řád aztéckého orla za mimořádné služby mexickému národu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexická velvyslankyně Leonora Ruedová s Ludmilou Holkovou a Oldřichem Kašparem

Mexická velvyslankyně Leonora Ruedová s Ludmilou Holkovou a Oldřichem Kašparem | Zdroj: Facebook Embajada de México en la República Checa

„Ocenění si zasloužili za to, že publikovali mnoho knih o Mexiku a překládali – různé kulturní publikace, dokonce i mýty a legendy. Na akademickém poli se Mexiku hodně věnovali a díky nim mají Češi větší povědomí o mexické kultuře,“ vysvětluje pro Radiožurnál Dominika Bernáthová kulturního oddělení mexické ambasády za co čeští vědci ocenění dostali.

Na některých knihách pracovali společně. Například na pohádkách Proč se indiáni bojí sovího křiku nebo Kojot a oposum a jiné mexické pohádky. Česko španělské příběhy napsal Oldřích Kašpar a přeložila je právě Ludmila Holková.

Zemřel mexický spisovatel Sergio Pitol. V 80. letech byl velvyslancem v Československu

Číst článek

Oldřich Kašpar je český historik, etnolog, pedagog a napsal desítky knih. Kromě odborné literatury ho baví hlavně mýty, legendy, pohádky, lidové povídky a poezie indiánských kultur. V 70. letech studoval na Univerzitě Palackého v Olomouci na pedagogické fakultě obor čeština-dějepis a na filozofické historii. Pak nastoupil na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde je nyní docentem. Od roku 2005 učí také na Univerzitě Pardubice.

Jak Oldřich Kašpar před časem řekl Českému rozhlasu, celý život se zajímá o mexickou a španělskou kulturu: „Kdykoliv mluvím s přáteli ze Španělska nebo Mexika, tak vždy tvrdím, že mám dvě vlasti. Pokud mluvím s Mexičany, tak říkám, že první je moje rodná země a druhá je Mexiko, na třetím místě je Španělsko. Pokud mluvím se Španěly, tak říkám, že druhé je Španělsko. Tím chci říct, že moje druhá vlast je Španělsko i Mexiko víceméně současně.“

Kašpar měl v roce 2002 po vydání své knihy Dějiny Karibské oblasti spor s profesorem Josefem Opatrným a dalšími kolegy ze Střediska iberoamerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Podle nich Kašpar používal ve svých pracích textů jiných autorů bez uvedení pramene. Spor se dostal až před Etickou komisi univerzity, která jim dala za pravdu.

Čtrnáct oceněných

Druhou oceněnou je profesorka Ludmila Holková. Je vědkyní a pedagožkou. Přeložila desítky publikací ze španělštiny a do španělštiny. Mexiko ji řád udělilo mimo jiné i za tvorbu pro mexickou mládež. Od roku 1999 spolupracuje s domem kultury ve městě Tepeapulco a s místní komunitou. Zasloužila se o to, že práce španělského kněze Fray Bernardina ze 16. století se dostaly na seznam UNESCO. Ten dokumentoval historii a kulturu původních obyvatel Mexika.

V minulosti Řád aztéckého orla dostalo 14 Čechoslováků a Čechů - jeho prvním nositelem se stal v roce 1935 prezident Edvard Beneš. Dalšími oceněnými jsou hlavně bývalí čeští velvyslanci působící v Mexiku. Na řádu je vyobrazený zlatý orel na bledě modrém poli, který drží chřestýš. Ten je spojovaný s aztéckou civilizací. Oba čeští vědci řád převzali v pátek v poledne na mexické ambasádě v Praze.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme