Ludvíkovi nepomohly ani 'černé duše'. Jeho konec může přispět k pádu Sobotky

V listopadu při rekonstrukci vlády dostal bývalý ředitel pražské motolské nemocnice Miloslav Ludvík jedinečnou šanci. A sice post ministra zdravotnictví a s tím i šanci stát se na poslední chvíli jedním z volebních taháků ČSSD, který měl pomoci zastavit pád stranických preferencí. Jeho mise ale skončila mnohem dřív, než si myslel. O víkendu – i přes silnou podporu premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky – o pár hlasů prohrál stranické primárky a jen oznámil: „Skončím v politice.“

Analýza Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD)

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) | Foto: Jakub Poláček/ CNC | Zdroj: Profimedia

Server iROZHLAS.cz detailně zmapoval Ludvíkovo klíčové politické klání.

Souboj s náměstkem pražské primátorky a novým místopředsedou ČSSD Petrem Dolínkem totiž provázely velké tahanice o hlasy a zprávy o snahách s volbou manipulovat.

Souboj mocenských skupin

Souboj o jedničku na pražské kandidátce ČSSD začal už před několika týdny. Bohuslav Sobotka si do jejího čela přál právě ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka.

Problém nastal ve chvíli, kdy si Ludvík sestavil další kandidáty za sebou. Trval na tom, že na špičce chce svoji náměstkyni Lenku Tesku Arnoštovou, starostu Prahy 10 Vladimíra Nováka či šéfa ČSSD na Praze 5 Jana Smetanu.

Pražské sociální demokraty povede do voleb Dolínek. 'V politice končím,' řekl poražený Ludvík

Číst článek

Na své straně měl - kromě už zmíněného Sobotky - také bývalého klíčového hráče pražské ČSSD, dnes náměstka ministra vnitra Petra Hulinského a premiérova spojence Karla Březinu.

Na druhé straně ale stál také silný tým v čele s náměstkem primátorky Petrem Dolínkem a europoslancem a bývalým volebním manažerem strany Miroslavem Pochem. Ti nejprve do čela kandidátky chtěli ministryni Michaelu Marksovou, ale stranické vedení jejich návrh zamítlo. A tak přišli se jménem Petra Dolínka.

Místopředseda ČSSD a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek povede pražské sociální demokraty do sněmovních voleb | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

O kandidátku svedli nejprve tvrdý souboj uvnitř pražské organizace. Poche přes telefon organizoval své spojence až z africké Ghany, kde byl zrovna dohlížet na průběh tamních voleb. Úspěšně. Praha Ludvíka do čela kandidátky odmítla.

Jenže skupina kolem Pocheho narazila u stranického vedení, které trvalo na Ludvíkovi. Rozhodnout proto musely víkendové primárky. Mezi Ludvíkem a Dolínkem tak začal souboj o hlasy 2800 členů pražské ČSSD. Nebo spíš o to, kolik jich dokážou přivést ke stranickému hlasování.

Ludvík sázel na své spojence z Prahy 10 v čele se starostou Vladimírem Novákem a z Prahy 5, kde místní buňce šéfuje již zmíněný Jan Smetana. Sám Novák ale v reakci pro iROZHLAS.cz odmítá, že by pro Ludvíka aktivně sháněl hlasy spolustraníků: "Jsou to všechno nesmysly, které mají za cíl poškodit ČSSD. Jediným reálným faktem je to, že podporuji pana ministra, kterého považuji za nejlepšího odborníka pro oblast zdravotnictví." 

Dolínek zas spoléhal na Prahu 3, odkud pochází Poche, i na mateřskou Prahu 6.

Zapojení černých duší?

Hlasování začalo v pátek ve dvě hodiny odpoledne, k Lidovému domu v pražské Hybernské ulici se po skupinách začali sjíždět straníci. Dvůr Lidového domu se rychle zaplnil.

Reportéři serveru iROZHLAS.cz na místě pozorovali, jak se jednotlivé skupinky domlouvají, kontrolují, kdo přišel, a organizují auta, která přivážela další hlasující. „Musel jsem pro ně dojet do hospody a přivézt je sem," zahlásil jeden z organizátorů.

Po opakovaných problémech s náborem tzv. „černých duší“, tedy straníků, kteří mají pomáhat přehlasovat v případě potřeby politického rivala, se totiž šířily zprávy, že právě tito členové mají ve velkém dorazit k primárkám.

Členové pražské ČSSD během stranických primárek v Praze | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Jsme ze Smíchova, volební obvod 5. Koho jsme podpořili? Určitě ne Dolínka, ani toho Ludvíka. Dali jsme našeho předsedu Smetanu, pak Mirka Doležala, ten je náš za Újezd, pak jsme volili radního z Prahy 10 (starosta Prahy 10 Vladimír Novák – pozn. red.) a nějakou doktorku," popsal pár pokuřující před Lidovým domem.

Většina přítomných ale odmítala s novináři mluvit. „Jsme z jedničky," utrousila jen skupinka mužů motajících se kolem klanu Kočků. Ti ochotnější pak často nechtěli prozradit svá jména. „Jsme z desítky. Nezlobte se, ale my si to chceme nechat pro sebe," reagovala starší paní čekající ve frontě do volební místnosti.

Neplatné hlasovací lístky

Z fronty byly slyšet pokyny, jak hlasovat, ale i stížnosti na složitý systém hlasovacího lístku. „Je to blbost, kdyby stačilo zakroužkovat jména jenom těch, které člověk skutečně chce... Je to moc složitý, hlavně pro starší lidi," řekl serveru iROZHLAS.cz člen ČSSD z Prahy 5.

Místopředsedkyně pražské organizace ČSSD Hana Nováková s bývalým předsedou Romského občanského sdružení Ladislavem Bílým | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

A postěžovala si i místopředsedkyně pražské organizace a bývalá pražská radní Hana Nováková, že ke změně volebního systému vedení strany vyzývala, avšak bez úspěchu.

Právě Nováková – manželka Vladimíra Nováka – byla během referenda příchozím spolustraníkům nejvíce nápomocná. K hlasovacím urnám totiž dorazili i tací, kteří si nepamatovali jména svých kandidátů či to, z jaké části Prahy jsou. A protože se nebojovalo jen o post jedničky, ale i o další místa na kandidátce, vybavili pro jistotu na „desítce" členkou základnu „hlasovacím tahákem".

Hlasovací "tahák" pro členy ČSSD z Prahy 10 by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

Jejího manžela přišel podpořit například bývalý předseda Romského občanského sdružení Ladislav Bílý: „Podpořím pana Ladislava Nováka, jeho kolegyni Petru... (Lenku Tesku Arnoštovou – pozn. red.) a pana Ludvíka." Na schůze prý chodí pravidelně. „Určitě, mám přehled. Odhlasujeme, co chceme, co nechceme. Já mu držím palce (Vladimíru Novákovi – pozn. red.), už s ním spolupracuji 15 let a žádné problémy jsem s ním neměl. Vyjde mi vstříc, ve všem," doplnil Bílý.

Člen pražské ČSSD a bývalý předseda Romského občanského sdružení Ladislav Bílý (druhý zprava) se svou rodinou | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Výsledek hlasování byl jasný už v sobotu odpoledne. Petr Dolínek porazil svého rivala Miloslava Ludvíka o pouhých 14 hlasů.

Ludvíkův tábor sice dovedl k referendu výrazně více lidí, jenže nezaškrtli správně hlasovací lístky. Ve volbě tak propadlo víc než 300 hlasů. „Mám takové signály, že většina těch hlasů mohla být pro mě. Nicméně pravdou je, že nejsou přepočítány," řekl pro iROZHLAS.cz Ludvík.

Připustil, že by se měl volební systém změnit: „Hlavně pro starší spoluobčany je komplikovaný. My jsme o tom diskutovali, že se musí vedení strany doporučit, aby ty lístky od příště vypadaly jinak. Ten systém je prostě neuvěřitelně komplikovaný."

Končí s Ludvíkem i Sobotka?

Dolínkova výhra by ale mohla mít daleko větší dosah. Porážka Ludvíka oslabila pozici samotného Bohuslava Sobotky, kterému v minulých letech stála Praha za zády.

Ačkoli to Ludvík i vedení strany odmítli, v posledních dnech se objevily spekulace, že špičky ČSSD uvažují o Sobotkově výměně. Ty v pondělí premiér ještě přiživil, když situaci uvnitř ČSSD odmítl komentovat s tím, že se tím bude zabývat stranické grémium.

Sobotka nebude komentovat spekulace o svém odchodu z čela ČSSD

Číst článek

Po skončení jednání špiček strany si navíc naplánoval tiskovou konferenci. V pozici stranického šéfa by Sobotku mohl nahradit už dříve zmiňovaný první místopředseda a ministra vnitra Milan Chovanec nebo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

V sobotu pak stranu čeká programová konference, na které ČSSD během jednání ústředního výkonného výboru strany představí předvolební kampaň i hesla.

Přípravy na sobotní programovou konferenci ale startují už nyní. V předvečer jednání grémia strany zasedne volební tým v čele s volebním manažerem Janem Birkem a premiérem Sobotkou. Z obsahové náplně kampaně sociální demokraté zveřejnili dosud pouze diskutovaný návrh daňových změn, horkou fází plánuje ČSSD začít v polovině září.

Ať už ale ČSSD povede kdokoliv, poražený ministr Ludvík má o své politické budoucnosti jasno. „Říkal jsem v tuhle chvíli, nebudu obhajovat na nejbližší konferenci post předsedy. Tím pádem se stanu řadovým členem. Nechci už obhajovat," řekl Ludvík, který by se tak po volbách mohl vrátit zpět do čela motolské nemocnice.

Marie Bastlová, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme