Státní zástupce chybně přisoudil cyklistovi spoluvinu. Trest nedostane, odešel do důchodu

Lukáš Janků utrpěl při nehodě těžké poranění hlavy | Zdroj: Reprofoto z Youtube (Srážka cyklisty a řidiče donáškové služby v Brně)

Na omluvu za pochybení čekal Lukáš Janků téměř dva roky. Nyní už bývalý státní zástupce Jaroslav Mezník tehdy u soudu tvrdil, že muž je spoluviníkem dopravní nehody v Brně na Cejlu. Videozáznam to ale vyvrátil. Navzdory opakované žádosti se zastupitelství odmítlo za chybu omluvit, nakonec mu to nařídilo Nejvyšší státní zastupitelství. Vyplývá to z dopisů, které má iROZHLAS.cz k dispozici. Kárnému trestu se ale Mezník vyhne, odešel do důchodu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před více než dvěma roky srazilo amatérského silničního závodníka Lukáše Janků v brněnském Cejlu auto.

Řidič rozvážkové služby Benjamin S. vyvázl bez zranění, cyklista ale utrpěl těžké zranění hlavy a dodnes se potýká se zdravotními následky. „Na JIP jsem byl skoro tři měsíce, z toho pět týdnů v kómatu,“ popsal už dříve redakci Janků.

Cyklista jel po silnici, nedostal přednost a srazilo ho auto. Podle státního zástupce ale nesl spoluvinu

Číst článek

Benjamina S. nakonec soud potrestal za ublížení na zdraví dvaceti měsíci s podmíněným odkladem na tři roky.

Během soudního sporu ale došlo k pochybení. Státní zástupce Jaroslav Mezník v obžalobě uvedl, že „způsob jízdy cyklisty po chodníku byl lehkovážný, ale i v rozporu s pravidly silničního provozu“. To nicméně vyvracely kamerové záznamy a v usnesení z vyšetřování, které má redakce k dispozici, se o něm nezmiňuje ani policie.

Dva roky bez omluvy

Státní zastupitelství se přitom odmítlo cyklistovi omluvit a nápomocné v tomto případě nebylo ani Krajské státní zastupitelství, kam stížnost postoupila. Pochybení sice připustilo, ale omluvu ani potrestání nevyžadovalo.

Janků se prvního jmenovaného dočkal až nyní, tedy dvacet tři měsíců po soudním jednání. A to jen díky tomu, že si na státního zástupce stěžoval Nejvyššímu státnímu zastupitelství.„Pořád ho omlouvali (Městské státní zastupitelství v Brně), nechtěli s tím nic dělat, tak jsem to dal až k nejvyššímu,“ řekl redakci.

Lukáš Janků

  • Dříve externě pracoval jako redaktor Zelené vlny v Praze
  • Byl aktivním cyklistou, který se účastnil amatréských závodů
  • Při srážce utrpěl kraniotrauma (úraz lebky nebo mozku, které může mít za následek smrt nebo trvalé poškození), zlomeniny několika hrudních obratlů s bezvedomím, také respirační selhání a otevřenou ránu pravého kolene
  • Byl pět týdnů v kómatu, další měsíc a půl strávil na neurologii v PN Černovice. Dodnes se mu špatně čte, občas vidí dvojitě a má problémy s chůzí.
  • Momentálně spolupracuje s DobroCentrem u sv. Anny, kde bude například číst knížky. Zároveňplánuje předčítat i nevidomým lidem v Chrlicích.

Tamější státní zástupce Tomáš Palovský nejenže chybu potvrdil, ale chtěl, aby městská státní zástupkyně Mezníkův postup znovu zhodnotila. „Ve shodě s vašimi námitkami máme za to, že výsledkem výkonu instančního dohledu měl být pokyn směřující alespoň k morální nápravě uvedeného pochybení,“ napsal v dopise pro Lukáše Janků.

Písemná výtka?

Omluvu nakonec po dvaceti třech měsících od procesu poslala městská státní zástupkyně Kateřina Jirásková. Jak vyplývá z dopisů, které zastupitelství poslalo Lukáši Janků a které má redakce k dispozici, dále se případem ale zabývat nehodlá.

„Jednání a pochybení JUDr. Jaroslava Mezníka nedosahovalo takové intenzity, aby bylo možno podat kárný návrh. Bylo by možné uložit mu za toto pochybení písemnou výtku, avšak v současné době je JUDr. Jaroslav Mezník ve starobním důchodu, není státním zástupcem, a nelze tedy vůči němu vyvozovat z mé strany kárná či kázeňská opatření,“ napsala Jirásková v jednom z dopisů pro Lukáše Janků.

To redakci potvrdil také mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petránek, který znovu zopakoval, že Mezníkovo pochybení nemělo na vývoj soudu vliv.

„Svůj omyl si uvědomil již v rámci hlavního líčení po přehrání kamerových záznamů a jeho závěrečný návrh tak byl již zcela v souladu s prokázaným skutkovým dějem,“ reagoval Petránek na dotaz serveru iROZHLAS.cz. S tím ostatně souhlasilo také Nejvyšší státní zastupitelství.

Pro cyklistu Lukáše Janků ale případ stále není u konce. „Není to omluva přímo od státního zástupce Mezníka. Chtěl jsem ji od něj, ideálně osobní,“ řekl redakci. Zároveň se chce znovu snažit o obnovu procesu, míní, že by měl řidič Benjamina S. dostat vyšší trest.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme