Nečesaný bude chtít po státu odškodnění. Jeho případ pokusu o vraždu kadeřnice se vlekl šest let

Případ Lukáše Nečesaného trval od obvinění policií zhruba šest let. Zabývaly se jím soudy krajské, vrchní, Nejvyšší a Ústavní, někdy i několikrát. Dvakrát souzený skončil ve vězení, kde strávil celkem dva roky. Až koncem března zazněl finální verdikt: nevinen. A mladíkova rodina teď bude chtít po státu odškodné, jak serveru iROZHLAS.cz řekl jeho otec Luděk Nečesaný.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení pražského Vrchního soudu v březnu 2019

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení pražského Vrchního soudu v březnu 2019 | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Profimedia

„Budeme se vůči státu ohrazovat za to, co se stalo,“ řekl Luděk Nečesaný s tím, že za rodinu bude ohledně případu mluvit už jen on, protože syn už chce žít konečně normální život.

„Když nic jiného, tak otázka toho, co se stalo, s sebou ponese nějaký nárok odškodnění,“ podotkl. „Ještě jsem nezažil nikoho, komu by se taková věc stala, kdo by odškodnění nepožadoval.“

Dotaz redakce, kolik budou po státu požadovat, nechal bez odpovědi.

Částka může přesáhnout i milion

Požadovaná částka může podle odhadu bývalého ústavního soudce Stanislava Balíka přesáhnout i jeden milion korun. „Myslím, že ta částka se bude pohybovat ve statisících, ne-li třeba i v milionech. Čímž nemyslím, že by to muselo být v desítkách milionů. Ale je to obecný odhad,“ přiblížil.

Už v přípravném řízení to zřejmě nebylo dobře připraveno, míní bývalý ústavní soudce o kauze Nečesaný

Číst článek

Odškodnění může podle něj požadovat za čas strávený ve vězení, za finance vložené do své obhajoby, za náhradu ušlé mzdy a za možné průtahy v jeho případu. A Lukáš Nečesaný si podle Balíka nějaké odškodnění zaslouží.

„Platila presumpce neviny a byl zproštěn. Takže za této situace budou určité náhrady typu, že byl ve vězení, aniž to bylo na základě pravomocného nezrušeného rozhodnutí, zcela opodstatněné,“ uvedl bývalý ústavní soudce.

„Myslím, že není možné, aby odešel bez jakékoli náhrady. Stát mu to bude muset odškodnit,“ doplnil.

Prvním, kdo bude o odškodnění rozhodovat, je podle Balíka ministerstvo spravedlnosti, které má šest měsíců na rozhodnutí. Případ ale může dospět až k soudu.

„Každý kdo byl trestně stíhán, nebyl shledán vinným, trestní stíhání si nezavinil a požádal o odškodnění včas, má nárok na náhradu škody. Pokud prokáže její vznik, výši a příčinnou souvislost s trestním stíháním a pokud by uspokojení takového nároku nebylo v rozporu s právem,“ uvedl obecně mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka na dotaz, zda by resort odškodnění pro Nečesaného zvažoval nebo zda mu samo nějakou částku nenabídne.

Dva roky za mřížemi

Případ se stal 21. února 2013 v kadeřnictví v Hořicích na Jičínsku. Podle původní obžaloby tehdy dvacetiletý student gymnázia Lukáš Nečesaný udeřil kadeřnici několikrát polenem do hlavy a sebral jí přes 10 tisíc korun z tržby a peněženky.

Nevinen. Soud znovu zprostil Nečesaného viny z pokusu o vraždu kadeřnice

Číst článek

Vážně zraněnou ženu našel syn, život jí zachránili lékaři královéhradecké nemocnice. Kadeřnice nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později ale za útočníka označila právě jeho. Soudní znalec však uvedl, že má po úrazu hlavy výpadky paměti a nemůže si útok vybavit přesně.

V případu padlo postupně 14 verdiktů soudů všech stupňů, tedy od krajského až po Ústavní. Královéhradecký soud nejprve Nečesaného poslal na 16 let do vězení, což později pražský vrchní soud zmírnil na 13 let. Trest pak ale zrušil Nejvyšší soud. Ten zároveň rozhodl o propuštění Nečesaného z vězení, kde mladík strávil rok a půl.

Po nových verdiktech se do vězení Nečesaný na půl roku vrátil, ale po dalších rozhodnutích soudů se opět dočkal propuštění. Za mřížemi tak strávil celkem dva roky.

Jinde by důkazy k odsouzení stačily, plyne z rozsudku nad Nečesaným. Roli sehrály i dluhy z večírku

Číst článek

Finální verdikt vynesl v případu koncem března letošního roku Vrchní soud v Praze, který Lukáše Nečesaného osvobodil.

Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička upozornil, že rozhodnutí je špatné, ale vzhledem k procesní situaci neměl lepší možnost. „Za současné procesní situace nelze vinu prokázat,“ uvedl.

Server iROZHLAS.cz pak získal celý rozsudek. Podle Lněničky bylo důkazů pro odsouzení Lukáše Nečesaného za pokus o vraždu kadeřnice dost, problém byl v jejich hodnocení.

„Ve věci byl shromážděn dostatek důkazů, které by v jiné trestní věci k odsouzení obžalovaného spolehlivě postačovaly,“ uvádí soudce ve verdiktu, který redakce zveřejnila. Za napadení kadeřnice tak ani po šesti letech nebyl nikdo odsouzen.

Podá Benešová stížnost?

Poslední slovo může mít ještě ministryně spravedlnosti Marie Benešová za ANO.

Benešová by se mohla vložit do kauzy Nečesaný. Zváží stížnost pro porušení zákona

Číst článek

Její případná stížnost pro porušení zákona v neprospěch Nečesaného už ale definitivní rozsudek nemůže nijak ovlivnit. Zda ale tento postup Benešová vůbec zvolí, zatím není jasné.

„Zatím nevím. Po rozhovoru s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem to vyhodnotím. S ním budu mluvit do konce týdne,“ reagovala Benešová na dotaz serveru iROZHLAS.cz. Se Zemanem se má sejít v pátek.

Pokud by stížnost nakonec podala, Nejvyšší soud by vyslovil pouze takzvaný akademický výrok. Takový závěr se ale „nedotýká právní moci rozhodnutí, o něž jde“.

Případ Nečesaný v datech

  • 21. 2. 2013 - V Hořicích na Jičínsku byla ve svém podniku přepadena kadeřnice. Pachatel ji těsně před zavírací hodinou šestkrát udeřil polenem do hlavy, následně jí ukradl doklady a přes 10 tisíc korun.
  • 7. 3. 2013 - Policie z činu obvinila tehdy dvacetiletého studenta gymnázia Lukáše Nečesaného.
  • 7. 10. 2013 - Státní zástupkyně podala obžalobu na Lukáše Nečesaného pro pokus o vraždu.
  • 9. 1. 2014 - Krajský soud v Hradci Králové ho uznal vinným, Nečesanému uložil trest šestnáct let vězení.
  • 10. 3. 2014 - Nečesaný podal odvolání, Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a věc vrátil k novému projednání.
  • 21. 5. 2014 - Krajský soud v Hradci Králové v novém jednání uznal Nečesaného znovu vinným.
  • 23. 7. 2014 - Po podaném odvolání Vrchní soud v Praze část rozsudku zrušil, obžalovanému uložil trest ve výši třináct let.
  • 20. 5. 2015 - Po stížnosti pro porušení zákona, kterou podala ministryně spravedlnosti, rozhodl Nejvyšší soud o tom, že byl porušen zákon v neprospěch obžalovaného, a proto ho propustil z vězení. Zároveň nalézacímu soudu přikázal, aby věc znovu projednal.
  • 1. 4. 2016 - Soud znovu uznal Nečesaného vinným a uložil mu trest ve výši třináct let vězení. Nečesaný vinu opakovaně odmítl.
  • 31. 8. 2016 - Případ po dalším odvolání znovu projednával Vrchní soud v Praze, jako nedůvodné ho ale zamítl.
  • 29. 3. 2017 - Nejvyšší soud po podaném dovolání zrušil usnesení pražského vrchního soudu i předcházející rozsudek z Hradce králové a přikázal, aby byla věc znovu projednána, a to v jiném složení senátu.
  • 20. 11. 2017 - Krajský soud v Hradci Králové napočtvrté zprostil Nečesaného obžaloby.
  • 23. 3. 2018 - Vrchní soud v Praze osvobozující rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání.
  • 14. 5. 2018 - Krajský soud v Hradci Králové znovu zprostil Nečesaného obžaloby.
  • 28. 11. 2018 - Vrchní soud v Praze znovu zrušil rozsudek, který zprošťoval Lukáše Nečesaného.
  • 12. 2. 2019 - Ústavní soud vyhověl stížnosti Lukáše Nečesaného, která zpochybňovala zejména postup Vrchního soudu v Praze. A zrušil rozhodnutí Vrchního soudu z listopadu 2018, případ tak bude muset tento soud projednat znovu.
  • 27. 3. 2019 - Vrchní soud v Praze zprostil Nečesaného viny z pokusu o vraždu kadeřnice.
  • 28. 5. 2019 - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl, že nepodá dovolání proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Lukáše Nečesaného. Zproštění je tak definitivní.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme