Jinde by důkazy k odsouzení stačily, plyne z rozsudku nad Nečesaným. Roli sehrály i dluhy z večírku

Důkazů pro odsouzení Lukáše Nečesaného za pokus o vraždu kadeřnice bylo dost, problém byl v jejich hodnocení. Tak ve zkratce argumentuje předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička z Vrchního soudu v Praze v rozsudku, kterým muže z Hořic v březnu pravomocně zprostil obžaloby. „Ve věci byl shromážděn dostatek důkazů, které by v jiné trestní věci k odsouzení obžalovaného spolehlivě postačovaly,“ uvádí soudce ve verdiktu, který iROZHLAS.cz získal.

Dokument Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení pražského Vrchního soudu v březnu 2019 | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Profimedia

„Motivem jednání obžalovaného byl jednoznačně finanční prospěch, byť se nyní bude ve stále se upevňujícím a zlepšujícím mediálním obrazu obžalovaného jevit, že tento finanční potřebu s ohledem na prezentovanou materiální situaci rodiny neměl,“ píše soudce Jiří Lněnička v písemném vyhotovení rozsudku z 27. března.

Nevinen. Soud znovu zprostil Nečesaného viny z pokusu o vraždu kadeřnice

Číst článek

V roce 2013, kdy došlo k napadení, byla totiž podle soudu Nečesaného situace jiná. Tehdy dvacetiletý student gymnázia bydlel u prarodičů v Hořicích v Podkrkonoší, kam ho poslali rodiče kvůli problémům ve škole, s drogami i krádežemi.

„Zde mu byla přidělována poměrně malá částka finančních prostředků pro jeho potřeby - 100 korun na den, kdy vykouřil jednu krabičku cigaret denně, z čehož vyplývá, že měl v inkriminované době dluhy,“ stojí dále v dokumentu.

Dluhy kvůli večírku

Nečesaný podle soudu dlužil mimo jiné kvůli maturitnímu večírku: „Byť se tato dlužná částka v nynějším obrazu jeví jako směšná, neměl schopnosti hospodařit s finančními prostředky a peníze potřeboval.“

Podle obžaloby Nečesaný udeřil kadeřnici několikrát polenem do hlavy a sebral jí přes 10 tisíc korun z tržby a peněženky. Vážně zraněnou ženu našel její syn, život jí zachránili lékaři královéhradecké nemocnice.

Soudce Lněnička v rozsudku dále argumentuje mimo jiné výpovědí napadené kadeřnice, která v průběhu řízení za pachatele opakovaně označila právě Nečesaného. Za „stejně nepochybné“ označuje i to, že se Nečesaný v inkriminované době na místě činu pohyboval.

Kadeřnice nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později ho označila za útočníka. Soudní znalec však uvedl, že má po úrazu hlavy výpadky paměti a nemůže si útok vybavit přesně.

Celé usnesení Vrchního soudu v Praze o odvolání státní zástupkyně v případu Lukáše Nečesaného si můžete přečíst zde:

Přesto soud odvolání státní zástupkyně proti zprošťujícímu rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové zamítl. Soudce Lněnička to zdůvodnil tím, že nemůže nalézací soud nutit, jakým způsobem hodnotit důkazy. Nemá tak podle něj smysl předchozí rozhodnutí rušit a vracet k novému projednání.

Dvě špatná řešení

Vzhledem k dřívějšímu nálezu Ústavního soudu by navíc případ ani nešlo přidělit jinému senátu. „Představa, že by soud prvního stupně ve stejném složení senátu diametrálně změnil svůj názor na hodnocení jednotlivých důkazů je podle názoru odvolacího soudu nepříliš reálná,“ stojí dále v rozsudku.

„Soud ze dvou špatných variant vybral tu, o které se domnívá, že je přeci jenom o něco lepší.“

Jiří Lněnička (Vrchní soud v Praze)

Soud tak podle Lněničky vybíral ze dvou špatných řešení. Tím druhým bylo právě zamítnutí odvolání, čímž byl Nečesaný pravomocně zproštěn obžaloby z pokusu o vraždu s tím, že jeho vinu nelze za dané procesní situace prokázat a žádné doplnění dokazování se nenabízí.

„Jedná se, stejně jako v případě zrušení napadeného rozsudku, o špatné řešení, nicméně při porovnání obou těchto špatných rozhodnutí musel soud vzít v úvahu dosavadní délku řízení a zejména perspektivu možného jiného rozhodnutí ve věci, která se nejeví příliš reálná. Proto rozhodl tak, že ze dvou špatných variant vybral tu, o které se domnívá, že je přeci jenom o něco lepší,“ uzavírá verdikt soudce.

Přestože je verdikt pravomocný, případ však ještě nemusí být u konce. Dříve už totiž padlo jak dovolání k Nejvyššímu soudu, tak stížnost pro porušení zákona, kterou podává ministr spravedlnosti. Zatím však podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Tomíčka nic z toho nedorazilo. „Nic takového tady aktuálně neevidujeme,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Hradecký soud nejprve Nečesaného poslal na 16 let do vězení, trest mu později pražský vrchní soud snížil na 13 let. Trest pak ale zrušil Nejvyšší soud a rozhodl o propuštění Nečesaného z vězení, kde mladík strávil rok a půl.

Po nových verdiktech se do vězení Nečesaný na půl roku vrátil, ale po dalších rozhodnutích soudů se znovu dočkal propuštění. Nečesaný strávil za mřížemi tedy celkem dva roky, nyní je na svobodě.

V případu už padlo postupně 14 rozhodnutí. Naposledy se v polovině února zastal Lukáše Nečesaného Ústavní soud.

Případ Nečesaný v datech

 • 21. 2. 2013 - V Hořicích na Jičínsku byla ve svém podniku přepadena kadeřnice. Pachatel ji těsně před zavírací hodinou šestkrát udeřil polenem do hlavy, následně jí ukradl doklady a přes 10 tisíc korun.
 • 7. 3. 2013 - Policie z činu obvinila tehdy dvacetiletého studenta gymnázia Lukáše Nečesaného.
 • 7. 10. 2013 - Státní zástupkyně podala obžalobu na Lukáše Nečesaného pro pokus o vraždu.
 • 9. 1. 2014 - Krajský soud v Hradci Králové ho uznal vinným, Nečesanému uložil trest šestnáct let vězení.
 • 10. 3. 2014 - Nečesaný podal odvolání, Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a věc vrátil k novému projednání.
 • 21. 5. 2014 - Krajský soud v Hradci Králové v novém jednání uznal Nečesaného znovu vinným.
 • 23. 7. 2014 - Po podaném odvolání Vrchní soud v Praze část rozsudku zrušil, obžalovanému uložil trest ve výši třináct let.
 • 20. 5. 2015 - Po stížnosti pro porušení zákona, kterou podala ministryně spravedlnosti, rozhodl Nejvyšší soud o tom, že byl porušen zákon v neprospěch obžalovaného, a proto ho propustil z vězení. Zároveň nalézacímu soudu přikázal, aby věc znovu projednal.
 • 1. 4. 2016 - Soud znovu uznal Nečesaného vinným a uložil mu trest ve výši třináct let vězení. Nečesaný vinu opakovaně odmítl.
 • 31. 8. 2016 - Případ po dalším odvolání znovu projednával Vrchní soud v Praze, jako nedůvodné ho ale zamítl.
 • 29. 3. 2017 - Nejvyšší soud po podaném dovolání zrušil usnesení pražského vrchního soudu i předcházející rozsudek z Hradce králové a přikázal, aby byla věc znovu projednána, a to v jiném složení senátu.
 • 20. 11. 2017 - Krajský soud v Hradci Králové napočtvrté zprostil Nečesaného obžaloby.
 • 23. 3. 2018 - Vrchní soud v Praze osvobozující rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání.
 • 14. 5. 2018 - Krajský soud v Hradci Králové znovu zprostil Nečesaného obžaloby.
 • 28. 11. 2018 - Vrchní soud v Praze znovu zrušil rozsudek, který zprošťoval Lukáše Nečesaného.
 • 12. 2. 2019 - Ústavní soud vyhověl stížnosti Lukáše Nečesaného, která zpochybňovala zejména postup Vrchního soudu v Praze. A zrušil rozhodnutí Vrchního soudu z listopadu 2018, případ tak bude muset tento soud projednat znovu.
 • 27. 3. 2019 - Vrchní soud v Praze zprostil Nečesaného viny z pokusu o vraždu kadeřnice.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme