Soud znovu zprostil Nečesaného obžaloby, státní zástupkyně se na místě odvolala

Královéhradecký soud v pondělí opět zprostil obžaloby Lukáše Nečesaného. Mladík je obžalován z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku z února 2013. Státní zástupkyně Lenka Faltusová pro něj navrhovala 13 let vězení. Obhajoba v opakovaném procesu trvala na jeho nevině. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupkyně se na místě odvolala.

Hradec Králové (Aktualizováno: 11:55 14. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný u soudu v Hradci Králové | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

„S rozsudkem nesouhlasím. Domnívám se, že rozhodnutí vrchního soudu a jeho právní názor nalézací (krajský) soud nesplnil. Využila jsem svého práva a do protokolu podala odvolání. Ve věci bude rozhodovat Vrchní soud v Praze," řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

'Nejvyšší soud mu upírá právo namítat podjatost soudce.' Nečesaný podal ústavní stížnost

Číst článek

Nečesanému státní zástupkyně navrhovala třináctiletý trest vězení.

„Navrhla jsem znovu uznat obžalovaného na vinu a uložit mu shodný trest, tak jak již byl předchozím senátem krajského soudu uložen. Jsem přesvědčena o tom, že provedené důkazy svědčí na vinu obžalovaného," dodala Faltusová.

Odmítla kritiku práce kriminalistů, kterou v pondělí v závěrečných řečech zmiňovala obhajoba.

„Jeden z odstavců rozhodnutí vrchního soudu hovoří o tom, že k žádné manipulaci s důkazy nedošlo," řekla.

Předseda soudního senátu Miroslav Mjartan v odůvodnění rozsudku uvedl, že jsou-li pochybnosti o vině obžalovaného, musí soud rozhodnout podle zásady in dubio pro reo, tedy v pochybnostech ve prospěch obviněného. Podle krajského soudu nejsou zásadní důkazy, na kterých staví obžaloba, neotřesitelné.

Výpověď poškozené, která Lukáše Nečesaného opakovaně před soudem označila za pachatele, je prý zpochybněna znalci, podle kterých trpěla amnézií. Zásadní výpovědí ve prospěch obžalovaného je podle soudu právě i výpověď svědkyně, která připustila, že se v místě činu mohla v kritickou dobu pohybovat ještě jiná osoba.

Nečesaný v pondělí odmítl verdikt soudu komentovat. Soud se případem v komplikované kauze zabýval už popáté. Třikrát Nečesaného uznal vinným, dvakrát rozhodl o jeho nevině. 

Krajský soud nyní rozhodl stejně jako minulý rok. Posledně ale tento verdikt po odvolání státní zástupkyně zrušil pražský vrchní soud

Nečesaný ve vleklém případu využívá právní prostředky, které má k dispozici. Prostřednictvím svého advokáta na jaře napadl postup Vrchního soudu v Praze, a to stížností k Ústavnímu soudu. V této stížnosti se domáhá práva na spravedlivý proces.

Případ se řeší do roku 2013

Podle spisu mladík ženu napadl 21. února 2013 těsně před koncem pracovní doby. Kadeřnici opakovaně udeřil do hlavy a ukradl jí doklady a více než 10 000 korun z tržby a peněženky, uváděla obžaloba. Vážně poraněnou ženu našel později její syn, život jí zachránili lékaři hradecké nemocnice.

Původní senát krajského soudu s předsedou Jiřím Vackem poslal Nečesaného v lednu 2014 na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek podruhé uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud verdikt o tři roky zmírnil. NS rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení.

Krajský soud Nečesanému v dubnu 2016 opět uložil 13 let, odvolací vrchní soud rozsudek potvrdil. Po dovolání v prosinci 2016 NS trest Nečesanému přerušil a oznámil, že předchozí rozsudek zrušil. Počtvrté, již pod novým senátem, hradecký soud Nečesaného pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby. Proti tomuto rozsudku se odvolala státní zástupkyně, odvolací soud jej znovu zrušil a vrátil věc krajskému soudu.

Lukáš Nečesaný u soudu v Hradci Králové. | Foto: Taneček David | Zdroj: ČTK

Přečtěte si několik měsíců starý verdikt královéhradeckého krajského soudu, který získal server iROZHLAS.cz, proč má být Lukáš Nečesaný nevinný. Vrchní soud v Praze ale letos v březnu osvobozující rozsudek zrušil, i tento verdikt má server iROZHLAS.cz k dispozici. Případ následně vrátil k novému projednání královéhradeckému soudu, ten nyní Nečesaného znovu zprostil obžaloby.

Případ Nečesaný v datech

 • 7. 10. 2013 - Státní zástupkyně podala obžalobu na Lukáše Nečesaného pro pokus o vraždu.
 • 9. 1. 2014 - Krajský soud v Hradci Králové ho uznal vinným, Nečesanému uložil trest šestnáct let vězení.
 • 10. 3. 2014 - Nečesaný podal odvolání, Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a věc vrátil k novému projednání.
 • 21. 5. 2014 - Krajský soud v Hradci Králové v novém jednání uznal Nečesaného znovu vinným.
 • 23. 7. 2014 - Po podaném odvolání Vrchní soud v Praze část rozsudku zrušil, obžalovanému uložil trest ve výši třináct let.
 • 20. 5. 2015 - Po stížnosti pro porušení zákona, kterou podala ministryně spravedlnosti, rozhodl Nejvyšší soud o tom, že byl porušen zákon v neprospěch obžalovaného, a proto ho propustil z vězení. Zároveň nalézacímu soudu přikázal, aby věc znovu projednal.
 • 1. 4. 2016 - Soud znovu uznal Nečesaného vinným a uložil mu trest ve výši třináct let vězení.
 • 31. 8. 2016 - Případ po dalším odvolání znovu projednával Vrchní soud v Praze, jako nedůvodné ho ale zamítl.
 • 29. 3. 2017 - Nejvyšší soud po podaném dovolání zrušil usnesení pražského vrchního soudu i předcházející rozsudek z Hradce králové a přikázal, aby byla věc znovu projednána, a to v jiném složení senátu.
 • 20. 11. 2017 - Krajský soud v Hradci Králové napočtvrté zprostil Nečesaného obžaloby.
 • 23. 3. 2018 - Vrchní soud v Praze osvobozující rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání.
 • 14. 5. 2018 - Krajský soud v Hradci Králové znovu zprostil Nečesaného obžaloby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme