Že Lukáš Nečesaný nevypadá na pachatele činu? Absurdní, píše státní zástupkyně v odvolání

 • Státní zástupkyně považuje výpověď napadené kadeřnice z Hořic na Jičínsku za přímý důkaz proti údajnému pachateli Lukáši Nečesanému, píše v odvolání proti zprošťujícímu rozsudku.
 • Odmítá tvrzení nového senátu královéhradeckého soudu, že její výpověď je nevěrohodná a že Nečesaný nesplňuje obvyklou typologii osobnosti pachatele činu. To označila za absurdní.
 • Případem se nyní bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Nečesaný opět stojí před soudem. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Krajský soud v Hradci Králové zprostil Lukáše Nečesaného obžaloby pro pokus o vraždu letos v polovině února (více si můžete přečíst ZDE). Soud tehdy v jeho kauze rozhodoval napočtvrté, zprošťující rozsudek si vyslechl od nového senátu poté, co věc opětovně vrátil Nejvyšší soud.

Státní zástupkyně ale s verdiktem nesouhlasila a podala odvolání. V osmistránkovém odůvodnění, které má server iROZHLAS.cz k dispozici, trvá na tom, že pachatelem je právě Nečesaný.

Podstatné důkazy

„Nedošlo ke čtení podstatného obsahu protokolů o výpovědích svědků, obsahů znaleckých posudků ani listinných materiálů. V rámci hlavního líčení nebyly vůbec provedeny důkazy, které jsou součástí vyšetřovacícho spisu,“ vyjmenovává státní zástupkyně Lenka Faltusová na třetí straně odvolání. Nový senát se tak podle ní nemohl dostatečně seznámit s předchozím řízením.

Soudy pomíjely a bagatelizovaly důkazy v případu Lukáše Nečesaného, píše nový senát ve zprošťujícím rozsudku

Číst článek

Soud proto podle ní vyvodil špatný závěr, že skutek nespáchal Nečesaný. V odvolání znovu připomíná, jaké důkazy svědčí podle obžaloby o jeho vině. Předně proti Nečesanému stojí výpověď napadené kadeřnice, která ho podle Faltusové nejen v průběhu hlavního líčení, ale i v průběhu přípravného trestního řízení označila za pachatele. Jak před časem informoval server iROZHLAS.cz, nový senát ale uvedl, že výpověď poškozené kadeřnice nebyla konzistentní a že se rozcházela v podstatných okolnostech. A s ohledem na utrpěné zranění jí také chybí paměťová stopa.

Státní zástupkyně to ale s odkazem na znalecké posudky odmítá, podle ní nelze určit rozsah případné amnézie.

„Nelze vyloučit ani to, že paměť poškozené se může vrátit, respektive amnézie se může takzvaně snižovat a porucha paměti se může s ohledem na ústup otoku zlepšit,“ uvádí s tím, že podle dalšího z posudků je vizuální, tedy zraková paměť napadené kadeřnice nejlépe zachována.

Jednoznačný důkaz

„Od rozhodnutí Nejvyššího soudu došlo naopak k opětovnému požadovanému usvědčení obžalovaného výpovědí svědkyně, kdy tato mu tváří tvář sdělila, že on je pachatelem,“ vytučnila státní zástupkyně v odůvodnění.

V závěru ještě zopakovala, že její výpověď je „jednoznačně přímý důkaz“, který je doprovázen „celou řadou nepřímých důkazů“.

„Obžalovaný byl odstěhován k prarodičům do Hořic v Podkrkonoší z důvodu problematického chování v základní rodině (krádeže, požívání drog, absence, opakované přestupy na nové školy), zde mu byla přidělována poměrně malá částka finančních prostředků pro jeho potřebu - 100 korun na den, kdy vykouřil 1 krabičku cigaret denně, z čehož vyplývá, že měl v inkriminované době dluhy nejen na splátce maturitního večírku, byť se tato dlužná částka v nynějším obrazu jeví jako směšná, neměl schopnosti hospodařit s finančními prostředky a peníze potřeboval. “

odvolání státní zástupkyně

„Motivem jednání byl jednoznačně finanční prospěch, byť se nyní bude v mediálním obrazu obžalovaného jevit, že finanční potřebu s ohledem na prezentovanou materiální situaci rodiny neměl. V době spáchání jednání však byla situace jiná,“ připomíná žalobkyně Faltusová. Ta na e-mailový dotaz serveru iROZHLAS.cz nereagovala a nebyla k zastižení ani telefonicky.

„Absurdním, ve světle celé řady jiných trestních věcí a závěrů znaleckých posudků, se pak jeví vyjádření, že obžalovaný Nečesaný obecně nesplňuje obvyklou typologii osobnosti pachatele činu,“ stojí v závěru odvolání.

Podobně pak státní zástupkyně odmítá tvrzení soudu, že pochybnosti jsou i ohledně pachových stop a že v jednom případě došlo dokonce k jejímu přenosu od policisty. V takovém případě by podle ní musely být stopy přeneseny i v dalších důkazech, a proto takové tvzení soudu označuje za liché.

Otec Lukáše Nečsaného Luděk už dříve v reakci pro server iROZHLAS.cz označil odvolání státní zástupkyně za „nehoráznost“. „I když na to má samozřejmě právo, ale místo nějaké dodatečné argumentace nebo nových důkazů pro možnost jiného rozsudku velmi napadá hradecký senát a napadá také senát Nejvyššího soudu, což je nehorázné,“ uvedl Nečesaný.

„Naše obhajoba je od začátku stále stejná. Předchozí rozhodnutí senátu v Hradci Králové neměla se spravedlností nic společného, včetně jeho až zjevného krytí špatné práce příslušníků policie, na kterou nyní senát v Hradci králové poukazuje,“ doplňuje.

Celý osvobozující rozsudek si můžete přečíst ZDE:

ČASOVÁ OSA

 • 7.10.2013 - Státní zástupkyně podala obžalobu na Lukáše Nečesaného pro pokus o vraždu.
 • 9.1.2014 - Krajský soud v Hradci Králové ho uznal vinným, Nečesanému uložil trest šestnáct let vězení.
 • 10.3.2014 - Nečesaný podal odvolání, Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a věc vrátil k novému projednání.
 • 21.5.2014 - Krajský soud v Hradci Králové v novém jednání uznal Nečesaného znovu vinným.
 • 23.7.2014 - Po podaném odvolání Vrchní soud v Praze část rozsudku zrušil, obžalovanému uložil trest ve výši třináct let.
 • 20.5.2015 - Po stížnosti pro porušení zákona, kterou podala ministryně spravedlnosti, rozhodl Nejvyšší soud o tom, že byl porušen zákon v neprospěch obžalovaného, a proto ho propustil z vězení. Zároveň nalézacímu soudu přikázal, aby věc znovu projednal.
 • 1.4.2016 - Soud znovu uznal Nečesaného vinným a uložil mu trest ve výši třináct let vězení.
 • 31.8.2016 - Případ po dalším odvolání znovu projednával Vrchní soud v Praze, jako nedůvodné ho ale zamítl.
 • 29.3.2017 - Nejvyšší soud po podaném dovolání zrušil usnesení pražského vrchního soudu i předcházející rozsudek z Hradce králové a přikázal, aby byla věc znovu projednána, a to v jiném složení senátu.
 • 20.11.2017 - Krajský soud v Hradci Králové napočtvrté zprostil Nečesaného obžaloby.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme