Zvládání pandemie nejde dohromady s babišovským populistickým stylem, říká politolog Novotný

Rok 2020 se chýlí ke konci. Jak si s obtížemi, které přinesl, poradily české politické špičky? „Zvládat pandemii a ještě fungovat babišovským populistickým stylem, kdy chce prodávat své úspěchy a dělat antipolitiku, to nejde moc dohromady,“ soudí v Interview Plus politolog Lukáš Novotný. Podle Novotného vláda zaspala zejména v otázce očkování a nechala se „předběhnout“ nejrůznějšími dezinformačními weby a médii, které ho vykládají po svém.

Interview Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Tomáš Krist | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Politolog kritizuje například to, jak česká vláda během pandemie komunikovala s veřejností. Zatímco například německá kancléřka Angela Merkelová vystupovala odpovědně, premiér Andrej Babiš (ANO) ještě v létě zpochybňoval, že přijde druhá vlna epidemie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

„Myslím, že to byl významný moment, který byl pro řadu Čechů zlomovým, pokud jde o důvěru vládě. Bude velmi těžké důvěru získat zpět, složitější než v jiných zemích,“ podotýká s tím, že nedůvěra občanů může mít dalekosáhlé dopady.

Projevit se může například na plánovaném očkování širokých vrstev populace, které má být prioritou nejbližších měsíců. „Myslím, že vláda (očkování) zvládne. Ale bude zajímavé sledovat, za jakých to bude obětí, protože společnost není většinově přesvědčena o tom, že je očkování správné,“ varoval.

Krátí se svobody

Novotný zmínil také tradiční novoroční oběd předsedy vlády s prezidentem Milošem Zemanem, kterého se původně měly zúčastnit i jejich rodiny, což by ale bylo v rozporu s platným 5. stupněm protiepidemického systému. Po vlně kritiky se tak oba politici setkají sami.

„Veřejnost vidí, že jsou na jedné straně zásadně kráceny její svobody a na straně druhé se zde měl teatrálním způsobem odehrát novoroční oběd,“ zdůrazňuje politolog působící na univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Připomněl také dvojitou výměnu na klíčovém postu ministra zdravotnictví a zejména aféru, kvůli které rezignoval Roman Prymula (za ANO).

Jak to funguje v Německu?

To vše dává do kontrastu s děním v Německu, na něž se odborně zaměřuje: Němci jsou obecně připravenější na očkování, lépe zvládali trasování a především dvě třetiny německé populace souhlasí s tím, jak spolková vláda postupuje v časech pandemie. Opatření jsou totiž předvídatelná a srozumitelná.

Téma koronaviru bude podle Novotného rozhodovat sněmovní volby v říjnu 2021, které by podle listopadového průzkumu vyhrálo hnutí ANO. Jeho podpora sice slábne, do voleb je ale stále dost času.

„Andrej Babiš zatím tu zatáčku vybírá na volnoběh, ještě se nenadechl k pořádnému výkonu. Má za sebou kvalitní tým marketérů, který umí část republiky vhodným způsobem oslovit,“ upozornil.

Novotný zároveň připustil, že koaliční potenciál hnutí ANO slábne a oslabují i jeho partneři ČSSD a KSČM. „Uvidíme, jak se bude vyvíjet vztah Babiše a Tomia Okamury, protože to může být další potenciální spojení,“ naznačil.

Veronika Sedláčková, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme