Lukašenko na summit do Prahy nepřijede

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko do Prahy nepřijede. Hlava běloruského autoritářského režimu se mohla zúčastnit summitu Evropské unie s bývalými zeměmi Sovětského svazu. Podle diplomatických zdrojů ale na schůzku přijede běloruský vicepremiér Alexandr Semaško.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandr Lukašenko

Aleksandr Lukašenko | Foto: OSN

Bělorusko bývá označováno za poslední diktaturu v Evropě. Případná účast Lukašenka v Praze by tak byla hodně kontroverzní záležitostí. Iniciativa nazvaná Východní partnerství chce k Unii přiblížit 6 bývalých sovětských zemí. Vedle Běloruska je to Ukrajina, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán a Moldavsko. V tom nedávno vláda násilně potlačila povolební nepokoje.

Diplomatický zdroj Českému rozhlasu řekl, že Moldavsko bude v Praze reprezentovat ministr zahraničí Andrei Stratan. Za ostatní čtyři země mají přijet prezidenti. Unie chce v Praze těmto státům slíbit možnost bezvízového styku a dát jim hospodářské výhody.

Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme