Kvůli fotografii ze setkání u prezidenta dává předseda Svazu měst a obcí svou funkci k dispozici

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl (za hnutí Sedmadvacítka nezávislých) dá kvůli kritice, která následovala po zveřejnění fotografie z jednání u prezidenta Miloše Zemana v Lánech, k dispozici svoji funkci. Chce tak podle vyjádření na svém Facebooku učinit na úterní videokonferenci s místopředsedy svazu. I další účastník jednání, policejní prezident Jan Švejdar, považuje fotku za nešťastnou.

Praha (Aktualizováno: 16:09 5. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana (v čele stolu) v Lánech | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

„Nejsem papaláš a v žádném případě nechci, aby neskutečná aktivita starostek a starostů v těchto složitých dobách korony, byla zpochybňována či negována moji účastí na tomto jednání,“ napsal v neděli ráno na svůj facebook Lukl.

Prezident podpořil opatření krizového štábu. ‚Nechystáme ještě zásadní uvolňování,‘ řekl Hamáček

Číst článek

Zeman jednal v sobotu na zámku v Lánech se svým poradním týmem o situaci kolem koronaviru. Jednání se zúčastnili kromě Lukla a Švejdara například ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (oba za ANO).

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně umístil na twitter fotografii, na které účastníci sedí v rouškách okolo stolu a před sebou mají talíře s pohoštěním. Na členy skupiny se vzápětí snesla kritika, která jim vyčítala nedostatečné rozestupy. Média se také začala dotazovat, jak mohli účastníci jednání s rouškami jíst.

Na úterní videokonferenci s místopředsedy Svazu dá svoji funkci předsedy k dispozici, napsal.

Jednohubky, hájí se Benešová

Také Benešová médiím řekla, že byli všichni členové týmu před jednáním testováni. Ministryně spravedlnosti uvedla, že v Lánech servírovali nakrájený sýr, který „podstrčíte pod gumičkou“.

Švejdar ujišťuje, že nic neporušil, ale uznává, že aranžmá schůzky nebylo optimální: „Fotografie možná nepůsobí nejšťastněji, nicméně pozvání od prezidenta republiky se neodmítá. Před schůzkou jsem byl negativně testován na koronavirus a po celou dobu jsem se choval maximálně zodpovědně. Osobně jsem prosazoval jednání on-line, což se nepodařilo. Pro příště budu v tomto důslednější,“ uvedl pro týdeník Respekt.

Hamáček platil pokutu

Hamáček byl také tento týden vyfotografován na videokonferenci, kde neměl nasazenou roušku. Fakultní nemocnici Motol proto poslal 10 000 korun, což je nejvyšší pokuta, kterou za takový čin mohou na místě uložit policisté.

Ovčáček zase serveru lidovky.cz sdělil, že „členové expertního týmu pana prezidenta a jeho hosté se stejně jako ostatní lidé na této planetě pravidelně stravují.“ Situaci však dále nevysvětlil.

Povinnost nosit roušku po celou dobu, kdy se lidé pohybují na veřejnosti, patří k jednomu z vládních opatření zavedených kvůli nákaze novým koronavirem.

Kritika z řad opozice

Předsedové opozičních stran Ivan Bartoš (Piráti) a Petr Fiala (ODS) v neděli v debatě televize Prima sobotní jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana za přístup k opatřením na ochranu před koronavirem zkritizovali.

Bartoš uvedl, že evidentně při setkání v Lánech nebyla dodržena řada opatření, která už mnoho dní platí pro všechny obyvatele ČR.

„Je to jistá forma papalášství a ignorance, pokud se takto vyfotí u společné večeře nejvýše postavení lidé v ČR, je to ostuda,“ řekl Bartoš.

„Nemyslím si, že by to (porušení nařízení vlády) spravila bloková pokuta v desetitisících korun,“ uvedl. Připomněl, že vláda lidem zakazuje jet na chatu či za prarodiči a již o počtu pět či deset lidí mluví jako o příliš velkém uskupení.

„Všichni to dodržujeme. Lidé mají problémy ve svém podnikání, ve svých rodinách a pak vidí představitele státu, jak se tam chystají obědvat nebo večeřet a opatření nedodržují. To je podle mě velmi špatné. My všichni musíme jít příkladem. A musíme se snažit ukázat lidem, že odpovědnost je naprosto zásadní,“ řekl v neděli Fiala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme