Lustrace platí, rozhodl Ústavní soud

Lustrační zákony zůstávají v platnosti. Ústavní soud ve středu zamítl návrh 44 poslanců parlamentu za ČSSD na jejich zrušení. Podle soudu jsou tyto zákony i v dnešní době důležité pro demokracii. Zrušil pouze některé odstavce takzvaného malého lustračního zákona, který se týká pracovníků u policie, ve vězeňství a na ministerstvu vnitra. Ústavní soud se lustracemi zabýval už v listopadu 1992.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Ústavního soudu | Foto: Otto Ballon Mierny

Jak Českému rozhlasu Brno řekl soudce Jiří Malenovský, dnešní rozhodnutí navazuje na rozhodnutí Ústavního soudu Československé federativní republiky z roku 1992, který v zrušil části hovořící o "vědomé spolupráci se Státní bezpečností".

Ve chvíli, kdy byly zákony schváleny na počátku 90. let, sledovaly podle Malenovského několik cílů, z nichž některé čas skutečně překonal. "Některé ovšem čas ještě neodnesl a to je speciálně ten legitimní cíl, který umožňuje a ukládá jakékoliv demokracii včetně stabilizované aby měla mechanismy, kterými je schopna brátnitsvou důvěryhodnost a svou stabilitu. Může tedy podmínit vstup do svých státních služeb určitými podmínkami, které pokud by nebyly splněny, nemusela by být státní správa důvěryhodná," uvedl Jiří Malenovský.

I nadále tedy nebudou moci v orgánech státní správy, v justici, armádě, ve veřejnoprávních médiích i v podnicích s většinovou účastí státu nebo v národní bance pracovat jako vedoucí lidé, kteří byli před listopadem roku 1989 příslušníky nebo spolupracovníky tehdejší Státní bezpečnosti, angažovali se minimálně v okresních výborech komunistické strany, v Lidových milicích nebo studovali aspoň tři měsíce na vysokých školách sovětské tajné policie KGB. Podobná pravidla platí i pro službu u policie, ve vězeňství a na ministerstvu vnitra.

Alžběta Kobzová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme