Insolvenční správkyně Lužické nemocnice chce po Rumburku 52 milionů korun. Město zaplatit odmítá

Kvůli Lužické nemocnici v Rumburku na Děčínsku vypukl další spor. Insolvenční správkyně chce po městu, které zdravotnické zařízení dřív vlastnilo, aby zaplatilo 52 milionů korun.

Rumburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli Lužické nemocnici v Rumburku na Děčínsku vypukl další spor. Insolvenční správkyně chce po městu, které ji dřív vlastnilo, aby zaplatilo 52 milionů korun

Spor neohrozí předání nemocnice Ústeckému kraji, který je jejím novým vlastníkem. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Insolvenční správkyně chce, aby Rumburk uhradil ztrátu nemocnice z roku 2018. Tehdy ji totiž vlastnilo město a zastupitelé odhlasovali, že v roce 2018 může zařízení hospodařit se ztrátou až 53 milionů korun. 

O rok později už zastupitelé ztrátu nemocnice pokrýt odmítli, a ta proto spadla do insolvence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobné informace ve studiu shrnula reportérka Daniela Pilařová

„Avizovala jsem jim, že ty peníze budu chtít,“ řekla Českému rozhlasu Sever insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová.

„Říkala jsem starostovi, aby tedy dobře vážili svůj budoucí rozpočet a vyhradili si tam položku pro Lužickou nemocnici. Už tehdy jsem totiž vnímala, že to rozhodnutí o schválení takhle velké budoucí ztráty by mohlo mít pro ně fatální následky. Radu města jsem také upozorňovala, že zahájením insolvenčního řízení tahle záležitost neskončila,“ dodala.

Pokud by teď insolvenční správkyně peníze od města získala, použila by je na vyplacení věřitelů nemocnice.

Spor předání neohrozí

„My jsme tohle konzultovali se třemi advokátními kancelářemi. Všude nám řekli, že je lepší jít do soudního sporu než bezhlavě platit bez nějakého dalšího důvodu nebo podkladu,“ vysvětlil starosta Lumír Klus z hnutí ANO důvody, proč město odmítá peníze vyplatit.

Nemocnice v Rumburku dál funguje díky dotaci od kraje. O zařízení v úpadku ale kupci nejeví zájem

Číst článek

„To, co paní insolvenční správkyně uvádí, jsou nějaké důvody. Právní kanceláře nám zase řekly jiné důvody, proč to neplatit, a jakými argumenty se proti tomu postavit.“

Pokud město 52 milionů nezaplatí, podá na něj insolvenční správkyně žalobu. Bude pak na ní, aby dokázala, že je její nárok oprávněný.

Spor podle Jinochové Matyášové neohrozí předání zdravotnického zařízení Ústeckému kraji, který je jeho novým vlastníkem a od ledna bude Lužickou nemocnici provozovat. Kraj jako nový vlastník totiž nemá se ztrátou nic společného.

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme