Lužný hodlá dál usilovat o funkci ministra školství

Dušan Lužný dál hodlá usilovat o post ministra školství. Dnes řekl, že se nevzdává, protože vnímá silnou podporu Republikové rady Strany zelených i poslaneckého klubu. "Platí, že pokud si to bude Strana zelených přát, jsem připraven funkci ministra přijmout," uvedl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dušan Lužný | Zdroj: ČTK

Za nominací Lužného stojí republiková rada zelených, náměstek bývalé ministryně Dany Kuchtové se však nelíbí premiéru Mirku Topolánkovi.

Po včerejším neformálním setkání obou mužů Lužný prohlásil, že svoje šance vidí jako minimální. Dnes k tomu dodal, že na hodnocení je v tuto chvíli brzo a jedná se o pouhé spekulace.

"Setkám se s poslanci, s předsednictvem Strany zelených a s předsednictvem republikové rady a sdělím jim obsah rozhovoru s panem premiérem. Další kroky zatím nelze odhadnout," uvedl Lužný.

Topolánek v pondělí jemu i novinářům připomněl, že by si místo kontinuity vedení úřadu přál diskontinuitu. S nominací Lužného nesouhlasí i někteří poslanci ODS. Šéf školského výboru Walter Bartoš si dokonce myslí, že by měl Lužný přestat o post ministra usilovat.

"Pan Lužný není nejvhodnější kandidát pro ministra školství, byť já osobně lidsky proti němu nic nemám, nicméně po odborné stránce nejsem přesvědčen, že je tak zdatný, aby vytvořil koncepci, která bude průchodná také pro sociální demokraty, protože vzdělávání není oblast, kdy se budeme válcovat ve sněmovně," podotkl Bartoš.

Vzhledem ke koaliční smlouvě mezi ODS, zelenými a lidovci, by spor o obsazení postu mohl vyvrcholit rozpadem koalice. Tak daleko však podle Lužného třenice nedojdou. Předseda zelených Martin Bursík ani další politici strany nechtějí mluvit o možných dalších kandidátech. Spekuluje se, že by funkci mohl získat bývalý brněnský rektor a nynější senátor Jiří Zlatuška.

Kuchtová podala demisi 3. října kvůli kritice za práci na operačních programech. Po Kuchtové převzala vedení resortu její první náměstkyně Eva Bartoňová (ODS). Vedením ministerstva je pověřená, nemůže tedy například vládě předkládat návrhy.

Veronika Malá, Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme