Lyžaři ani Liberec se o majetek bát nemusí

Tři měsíce po skončení posledního závodu Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci to mezi organizátory pořádně vře. Důvod je prostý. Hospodářský výsledek šampionátu je stále v nedohlednu. Nadále se ale objevují noví a noví věřitelé, kteří tvrdí, že nedostali zaplaceno. Podle dobře informovaného zdroje Radiožurnálu sahají ztráty až do výše sta milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MS v klasickém lyžování Liberec 2009

MS v klasickém lyžování Liberec 2009 | Foto: Liberec 2009

Kdo zaplatí dluhy za organizátory mistrovství světa? Těžko říci. Ačkoliv se původně očekávalo, že všechny závazky padají nerozdílně na vrub města Liberec a Svazu lyžařů, právní rozbor, který si nechal vypracovat Radiožurnál, mluví opačně. "Podle informací, kterými disponuji, je ten vztah věřitelsko-dlužnický, kdy tím dlužníkem zůstává občanské sdružení, které bylo původně pořadatelem celé akce. Takže v zásadě Svaz lyžařů a město Liberec nejsou povinni závazky hradit," říká Luděk Lisse z Ústavu práva a právní vědy.

A jeho slova potvrzuje i šéf Svazu lyžařů České republiky Lukáš Sobotka.

"Pokud je tam nějaká díra, tak spadne na vrub občanského sdružení, které pořádalo mistrovství světa. "

Obyvatelé Liberce a lyžaři si tak mohou oddechnout. Naopak v úzkých se ocitají věřitelé. Tedy, pokud Kateřina Neumannová nezíská znovu pomoc od státu. Poskytnutí další dotace je ale podle právníků také velice nepravděpodobné.

"Nejsem si tím úplně jistý, protože dotace je něco, co se poskytuje do budoucna. Tedy, pokud by tam byla ještě nějaká ospravedlnitelná činnost toho občanského sdružení do budoucna, tak by vláda teoreticky dotaci poskytnout mohla. Otázkou je, že od skončení mistrovství světa uběhlo už několik měsíců, tak jak by se taková dotace z veřejných rozpočtových prostředků obhajovala?," dodává Lisse.

Co tedy lze od organizátorů očekávat v nejbližších dnech? Pokud se opravdu dluhy potvrdí, musí ze zákona vyhlásit úpadek společnosti. Následně rozprodat majetek a uspokojit alespoň část věřitelů.

Majetku ale organizátoři příliš nemají. Podle soupisu, který má Radiožurnál k dispozici, očekávají jeho prodejem částku zhruba tří milionů korun. A poslední splátka od Mezinárodní lyžařské federace ve výši dvaačtyřiceti milionů korun se na účtech pořadatelů také dlouze neohřeje.

Ondřej Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme