Lyžaři i cyklisté mladší 18 let možná budou muset nosit přilby

Lyžaři a snowboardisté pod 18 let by mohli povinně nosit helmu. Sněmovna poslala do dalšího projednávání návrh zákona, který novinku zavádí. Nově by na sjezdovkách měla platit i pravidla pro lyžaře. Obě změny by se týkaly jen značených tratí. Stejnou povinnost by měli i mladí cyklisté při jízdě mimo silnice, netýkala by se běžkařů. Používání helem ze zákona má ale ve sněmovně i odpůrce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžař v hlubokém sněhu

Lyžař v hlubokém sněhu | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Andre Charland

Zásadně s ním nesouhlasí třeba předseda výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný z ODS, podle něhož by měla sněmovna přijímat co nejméně zákonů, které zasahují do každodenního života lidí.

„Mělo by být svobodným rozhodnutím každého z nás, zda se na ten či onen sport, pokud se vůbec rozhodne se mu věnovat, vybaví takovou či jinou ochrannou pomůckou. Tohle nemá říkat zákon, tohle nemá určovat poslanec nebo stát,“ řekl Šťastný.

Šťastný si prý uvědomuje, že je třeba, aby děti nosily ochranné pomůcky, ale podle něj by jejich užívání mělo zůstat v kompetenci rodičů.

Předkladatelé už avizovali, že se normu budou snažit upravit. Podle jednoho z nich, dlouholetého náčelníka horské služby Rudolfa Chlada z TOP 09, jde hlavně o to to, aby lidé byli zodpovědní.

„Tam je hlavně nezodpovědné chování na těch tratích, kdy lidé nevědí, jestli má přednost ten, co jede z lesa, po cestě, pod vlekem a já nevím, co všechno. To je to podstatné, předejit těm úrazům. Nechci lidi honit, když se rekreují, sportují, tak tam na ně dělat nějaký nátlak,“ uvedl Chlad.

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme