Monínec čelí náporu lidí, hlavní sjezdovku hlídá ostraha. Sáňkaři plní i areály na horách

Do lyžařského areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku přijelo ve středu více lidí než za běžného provozu. Lidé chtějí využít uzavřeného areálu a použít sjezdovky k bobování. Areál lidem umožňuje bobovat na 170 metrů dlouhé sjezdovce pod hotelem, hlavní sjezdovku hlídá ostraha. Někteří lidé jsou kvůli tomu agresivní, řekl ve středu ředitel areálu Jaroslav Krejčí.

Sedlec-Prčice (Příbramsko) (Aktualizováno: 14:27 30. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé vyjeli i přes uzavřené lyžařské vleky do hor a sáňkují na sjezdovkách | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Lyžařské areály, respektive lanovky a hotely v nich, jsou nyní uzavřené kvůli vládním opatřením proti pandemii koronaviru.

Hřebíček do rakve pro vládní opatření. Podnikatelé z Krkonoš protestovali proti zavření lyžařských areálů

Číst článek

„Tady je totální kolaps, je tu víc lidí, než kdyby byl otevřený areál. Musel jsem vzít do služby šest kluků a ti hlídají hlavní sjezdovku,“ řekl Krejčí. Veřejnosti nechal k dispozici menší sjezdovku pod hotelem o délce 170 metrů.

„Někteří jsou neukáznění a stejně tam (na hlavní sjezdovku) chodí. Ten sníh je drahý, nechceme si ho nechat rozšlapat. Klidně ať lidé přijedou, ale žádáme o dodržování zákazu vstupu na hlavní sjezdovku,“ uvedl Krejčí. Denně teď dorazí na Monínec stovky lidí, ve středu dopoledne zde bylo asi 300 lidí.

Lidem hrozí zranění

„Denně se nám na kopci pohybuje technika, máme natažené hadice k zasněžování, vše pod velkým tlakem a elektrickým napětím. Kanony zasněžují a jsou nepřetržitě pod napětím,“ řekl Krejčí, lidem tak podle něj hrozí i zranění. „Všude jsou cedule, je to označené, služba dává upozornění každému hned po příjezdu do areálu,“ uvedl Krejčí.

V Česku přibylo 16 329 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvíc od začátku pandemie

Číst článek

Uvedl, že během oficiálního provozu areálu bylo možné hlídat dodržování všech opatření, lidé dodržovali rozestupy, nosili roušky. „Tady teď je shluk lidí, nikdo nemá roušku,“ řekl Krejčí.

Běžecké tratě

Podobná situace byla i v Bedřichově v Jizerských horách. Již několik dní po sobě byla obě velká parkoviště zcela zaplněná. Lidé zamířili na stadion v Bedřichově, kde se během víkendu intenzivně zasněžovalo. „Turisté zde sáňkují a bobují. Jsou tu ale i běžkaři, kteří jezdí po stadionu a i okolních cestách,“ uvedla reportérka z místa. 

Úpravě běžeckých tratí na magistrále zatím nepřeje počasí, protože sněhu není dostatek. 

Do Česka dorazila dodávka 19 500 vakcín proti covidu. Během dne by se měly dostat do většiny krajů

Číst článek

Ideální počasí bylo i v Krkonoších na Černé Hoře, kam dorazily stovky lidí. Na lanovku se podle reportéra Radiožurnálu stála fronta. „Ani zde nejsou podmínky pro běžkaře zatím ideální, i tak sem tam nějakého ale potkáme,“ řekl. 

Krušné hory

I ve středu bylo na některých sjezdovkách největšího lyžařského areálu v Krušných horách velmi rušno. Lidé využili dny mezi svátky k pobytu na čerstvém vzduchu na horách, děti nejčastěji na sjezdovkách sáňkují a bobují. Provozovatelé nechali stánky s občerstvením pro veřejnost otevřené.

I přes uzavřené vleky a lanovky jsou ale i lidé, kteří v areálu lyžují. Někteří využívají skialpových lyžích, díky kterým se dostanou i na kopec, jsou ale i tací, kteří místo lanovek volí kyvadlovou dopravu vlastními auty. Podle Martina Kokyho ze skiareálu Klínovec to ale správci areálu tolerují. „Areál je velký, takže ho nehodláme oplocovat, ani lyžaře na sjezdovkách vyprovázet nebudeme. Jsme sami horalové, takže lidem rozumíme,“ řekl Koky.

Situace v Beskydech

Velkou návštěvnost zaznamenávají v posledních dnech i Beskydy. Do hor chodí hodně pěších turistů, kteří vyrážejí na výšlapy prakticky po celém pohoří, ale chodí se i lyžovat na skialpy nebo sáňkovat. Řekli to Pavel Masopust a Jan Petr z Horské služby Beskydy.

„Dneska je lidí o trošku míň, protože počasí je horší. Dole prší a zhruba od 800–900 metrů na pohoří padá vlhký sníh, takže počasí není dnes nic moc, ale když je hezky, tak je velká návštěvnost na celém pohoří,“ řekl Masopust.

sas, lcz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme