Lyžařské vleky na Pradědu: zrušit či zachovat?
Na Ovčárně v Jeseníkách bude pravděpodobně méně vleků. Stávajícím šesti zařízením totiž vypršela pětiletá vyjímka od ministerstva životního prostředí, která jim umožňovala provoz v chráněné krajinné oblasti. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart udělil zatím výjimku na další čtyřletý provoz čtyřem ze šesti vleků. Dva vleky, označované jako A a C, výjimku nedostaly. O budoucnosti lyžování na Pradědu by měl šéf resortu rozhodnout nejpozději do dvou týdnů.
Odbor ochrany přírody ministerstva životního prostředí doporučil znovu udělit výjimku provozovatelům vleků Malý Václavák, Velký Václavák, B a S plus S Malá Morávka na Pradědu. Proti Malé Morávce protrestovalo občanské sdružení Přátelé Jeseníků - Sojka. Ministr Kužvart vysvětlil, proč výjimku udělil. "Na základě návrhu rozkladové komise jsem rozhodl tak, že jsem potvrdil prvoinstanční rozhodnutí. To znamená, že tento vlek bude provozován i v příštích pěti letech, protože argumenty hnutí Sojka nebyly shledány tak pádnými, aby se sjezdové lyžování neprovozovalo."
Dva vleky, označované jako A a C, výjimku od odboru ochrany přírody ministerstva životního prostředí nedostaly. Pracovníci ministerstva toto rozhodnutí odůvodňují tím, že provozovatelé nesplnili podmínky nutné k ochraně přírody. "U obou těchto případů se provozovatel odvolal, což znamená, že i zde se bude rozhodovat na základě návrhu rozkladové komise ministerstva životního prostředí a zhruba do dvou týdnů bude vydán konečný verdikt," dodal Kužvart. Hlavním negativním faktorem provozu vleků v chráněné krajinné oblasti Pradědu byla podle něj zimní údržba tratí rolbami při nízké sněhové pokrývce.
Místní podnikatelé se domnívají, že lyžování na Ovčárně v Jeseníkách by mělo být zachováno. Existence vleků je podle nich otázkou "života a smrti". Petr Novotný z občanského sdružení Ledňáček navíc odmítá tvrzení, že by lyžování ohrožovalo přírodu. "Jakoukoliv činností člověka samozřejmě dochází k zásahům do přírody, ale můj osobní názor je takový, že lyžování v partii Ovčárny přírodu rozhodně nedevastuje takovým způsobem, aby se úplně vymítilo," domnívá se Novotný.
S Novotného názorem souhlasí i Martin Konvička z biologické fakulty Jihočeské univerzity. V oblasti se uskutečnilo několik výzkumů, které negativní vliv turistiky na okolí Pradědu v zásadě nepotvrdily. Existující spor by se proto podle něj měl řešit kompromisem. "K jakémusi drobnému poškozování docházet může, ale jsem přesvědčen, že ty sjezdovky, o které se jedná, nejsou na nejcennějších územích rezervace," říká Martin Konvička. Jak dodal, sjezdovky zabírají poměrně malou rozlohu a škody, ke kterým dochází, jsou nesrovnatelně menší, než by bylo eventuální poškození v případě "hromadného naštvání" obyvatel, podnikatelů a návštěvníků hor. "Tato spřátelená koalice je obrovská lobby, která může v budoucnu zabrátnit komukoliv národní přírodní rezervaci zničit."