Lyžařské vleky na Pradědu: zrušit či zachovat?

Na Ovčárně v Jeseníkách bude pravděpodobně méně vleků. Stávajícím šesti zařízením totiž vypršela pětiletá vyjímka od ministerstva životního prostředí, která jim umožňovala provoz v chráněné krajinné oblasti. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart udělil zatím výjimku na další čtyřletý provoz čtyřem ze šesti vleků. Dva vleky, označované jako A a C, výjimku nedostaly. O budoucnosti lyžování na Pradědu by měl šéf resortu rozhodnout nejpozději do dvou týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžařský vlek | Foto: Jan Rosenauer

Odbor ochrany přírody ministerstva životního prostředí doporučil znovu udělit výjimku provozovatelům vleků Malý Václavák, Velký Václavák, B a S plus S Malá Morávka na Pradědu. Proti Malé Morávce protrestovalo občanské sdružení Přátelé Jeseníků - Sojka. Ministr Kužvart vysvětlil, proč výjimku udělil. "Na základě návrhu rozkladové komise jsem rozhodl tak, že jsem potvrdil prvoinstanční rozhodnutí. To znamená, že tento vlek bude provozován i v příštích pěti letech, protože argumenty hnutí Sojka nebyly shledány tak pádnými, aby se sjezdové lyžování neprovozovalo."

Dva vleky, označované jako A a C, výjimku od odboru ochrany přírody ministerstva životního prostředí nedostaly. Pracovníci ministerstva toto rozhodnutí odůvodňují tím, že provozovatelé nesplnili podmínky nutné k ochraně přírody. "U obou těchto případů se provozovatel odvolal, což znamená, že i zde se bude rozhodovat na základě návrhu rozkladové komise ministerstva životního prostředí a zhruba do dvou týdnů bude vydán konečný verdikt," dodal Kužvart. Hlavním negativním faktorem provozu vleků v chráněné krajinné oblasti Pradědu byla podle něj zimní údržba tratí rolbami při nízké sněhové pokrývce.

Místní podnikatelé se domnívají, že lyžování na Ovčárně v Jeseníkách by mělo být zachováno. Existence vleků je podle nich otázkou "života a smrti". Petr Novotný z občanského sdružení Ledňáček navíc odmítá tvrzení, že by lyžování ohrožovalo přírodu. "Jakoukoliv činností člověka samozřejmě dochází k zásahům do přírody, ale můj osobní názor je takový, že lyžování v partii Ovčárny přírodu rozhodně nedevastuje takovým způsobem, aby se úplně vymítilo," domnívá se Novotný.

S Novotného názorem souhlasí i Martin Konvička z biologické fakulty Jihočeské univerzity. V oblasti se uskutečnilo několik výzkumů, které negativní vliv turistiky na okolí Pradědu v zásadě nepotvrdily. Existující spor by se proto podle něj měl řešit kompromisem. "K jakémusi drobnému poškozování docházet může, ale jsem přesvědčen, že ty sjezdovky, o které se jedná, nejsou na nejcennějších územích rezervace," říká Martin Konvička. Jak dodal, sjezdovky zabírají poměrně malou rozlohu a škody, ke kterým dochází, jsou nesrovnatelně menší, než by bylo eventuální poškození v případě "hromadného naštvání" obyvatel, podnikatelů a návštěvníků hor. "Tato spřátelená koalice je obrovská lobby, která může v budoucnu zabrátnit komukoliv národní přírodní rezervaci zničit."

Dušan Valenta, Eva Hůlková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme