Lyžařskému středisku Harrachov hrozí exekuce
Severočeskému lyžařskému středisku Harrachov hrozí před začátkem zimní sezóny exekuce. Podle dnešního rozsudku Vrchního soudu v Praze má město zaplatit za dluh z počátku devadesátých let i s úroky téměř sto milionů korun.
Jde o dluh za dnes už zkrachovalou Agrobankou, který mělo město Harrachov podle předchozích rozsudků údajně převzít v rámci privatizace státního podniku Crystalex v roce 1993. Jeho část – konkrétně Harrachovský závod 07 – privatizoval František Novosad. Část majetku ale Novosad nechtěl a po dohodě si ho přebralo město. Šlo o rozestavěné bytovky, ruinu muzea a sbírku skla. Vše mělo dle ministerstva průmyslu hodnotu nulovou.
Reportáž Petra Sehnoutky o hrozící exekuci městu Harrachov a vyjádření starostky Harrachova Evy Zbrojové v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
Na podzim roku 93 se ale všechno zamotalo. Tehdejší starosta Ivan Hendrych podepsal nedatovaný dokument nazvaný zápis o převodu majetku, ve kterém přebírá kromě domů i jakýsi úvěr ve výši necelých sedmnácti milionů korun. Takovou hodnotu přitom neměly ani přebírané budovy. Jak dokument vzniknul, nikdo nevysvětlil. Účastníci buď nežijí, nebo o této věci nekomunikují.
Letos na jaře ale Nejvyšší soud upozornil, že tehdejší starosta neměl pověření přebírat jakékoli dluhy, a to byl také jeden z důvodů, proč věc vrátil vrchnímu soudu, připomíná současná starostka Harrachova Eva Zbrojová.
„Městské zastupitelstvo nepřistoupilo nikdy k žádnému 17milionovému závazku. To popírám a to tam není,“ řekla Eva Zbrojová.
VŠE O SPORU: Harrachov prohrál spor o téměř stomilionový dluh. Hrozí mu tak exekuce
Vrchní soud ale oprávněnost podpisu neřešil. Další rovina letitého sporu je v tom, kde se dluh vůbec vzal. Úvěr u Agrobanky totiž neměl vůbec nic společného s Harrachovem. To ostatně už v devadesátých letech přiznal hradecký soud, připomněl už dříve autor privatizačního projektu František Novosad.
„Tam bylo dokázáno, že ten dluh nesouvisí s tou privatizací, protože ty peníze byly použity na splátku nějakého dlužného sociálního a zdravotního pojištění a nota bene tam bylo dokázáno výpisem z katastru nemovitostí, že na ten dluh má Agrobanka zástavu rekreačního střediska Kravsko u Znojma. A tím to skončilo. Takže jestliže teď někdo přišel teď s nějakou pohledávkou, tak si myslím, že z mého pohledu na sto procent je někde nějaká levá.“
To, že dluh byl spojen s domy u Znojma, které nemají s Harrachovem nic společného, je podle předsedy Senátu Vrchního soudu Jaroslava Derky jen pohled ekonomický. Z hlediska práva je to podle jeho dnešního odůvodnění rozsudku jedno. Město podle soudu úvěr prostě převzalo. Na mikrofon ale soudce mluvit nechtěl.
Spokojenost se tak po dnešku přehoupla na stranu společnosti J. F. World Brokers, která po krachu Agrobanky její pohledávku odkoupila, a to za tři miliony a sto tisíc korun. Aktuální hodnota dluhu i s úroky je dnes téměř stomilionová. A Harrachov ho musí zaplatit do tří dnů od doručení rozsudku.
Harrachov se dovolá k Nejvyššímu soudu
„Pro mě to rozhodnutí Vrchního soudu dnes byl zpočátku hlavně šok. To, že Vrchní soud nerespektuje judikaturu Nejvyššího soudu, se domnívám, že lze považovat i za protiústavní,“ řekla starostka Harrachova Eva Zbrojová v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.
Nejvyšší soud po dovolání města loňský verdikt Vrchního soudu podle jejích slov letos na jaře zrušil a přikázal, že musí prokázat, zda opravdu úvěr město přijalo podle zákona. „Toto odvolací soud plně neprokázal,“ uvedl v rozhodnutí Nejvyšší soud s tím, že je nutno se zabývat i tím, zda k převodu došlo například i v souladu se souhlasem zastupitelstva.
Eva Zbrojová také řekla, že se město pokusí rozsudek napadnout.
„Musíme teď vyčkat, až nám přijde rozhodnutí od Vrchního soudu. V tom okamžiku se dovoláme k Nejvyššímu soudu a pokusíme se o odklad výkonu rozhodnutí. Když si vezmete, že Harrachov má roční rozpočet 33 milionů, a jedná se o nějakých 95 milionů, které bychom měli zaplatit, musíme platit zimní údržbu, osvětlení, přispívat na provoz základní školy, mateřské školy, na skibus, úklid obce, na provoz městského úřadu a další věci, což jsou služby nejenom pro místní, ale i pro návštěvníky Harrachova, tak by to bylo velice špatné,“ řekla.
Městský majetek má podle jejích slov v současné době hodnotu podle odhadu ve výši 240 milionů korun.