Iniciativa Chcípl PES na protest otevřela skiareál Vaňkův kopec na Ostravsku. Policie vlek vypnula

Policie před středečním polednem nechala vypnout lyžařský vlek v areálu Vaňkův kopec nedaleko Ostravy, kde se konala protestní akce iniciativy Chcípl PES proti vládním opatřením. Jednoho z organizátorů Jakuba Olberta policisté krátce zadrželi, po dohodě jej propustili. Provozovatel Martin Kafka se k protestu připojil. Po povinném uzavření areálů se dostal do problémů, když musel sehnat 450 000 korun na zaplacení účtu za elektřinu.

Horní Lhota (Ostravsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iniciativa Chcípl PES na protest proti vládním opatřením spustila vleky ve skiareálu Vaňkův kopec

Iniciativa Chcípl PES na protest proti vládním opatřením spustila vleky ve skiareálu Vaňkův kopec | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Akce iniciativy Chcípl PES začala v 11.00. Krátce po začátku dorazili policisté. Zástupci iniciativy měli areál pronajatý od provozovatele a za provoz vleků tedy odpovídali oni. Nejprve vlek odmítli zastavit. Policisté proto zadrželi Jakuba Olberta a chtěli jej předvést k podání vysvětlení.

„Nakonec jsme se ale s pronajímateli dohodli. Vleky zastavili. Zajištěná osoba pak byla propuštěna,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

Ministerstvo zdravotnictví označilo hory za rizikové. Podle středisek je tvrzení scestné

Číst článek

Dodala, že policisté v minulých dnech na místě zasahovali sedmkrát, většinou proto, že dostali oznámení, že vlek jezdí. Policisté se s provozovatelem areálu dohodli, ten vlek vypnul a hlídka vždy odjela. Porušení vládní nařízení pak nahlásili příslušnému správnímu orgánu jako přestupek. „To se stalo i dnes. Situaci na Vaňkově kopci budeme dnes i v dalších dnech dál monitorovat,“ řekla Michalíková.

Kafka vleky spustil, když nebyl schopen zaplatit fakturu na 450 000 korun za elektřinu spotřebovanou při zasněžování svahu. Hrozilo mu, že jej dodavatel od elektřiny odpojí. Zároveň lidem nabídl prodej předplatného.

„Situaci se nám podařilo vyřešit,“ řekl Kafka. Dodal, že současnou sezonu značně poznamenanou koronavirovou epidemií a vládními opatřeními, podle kterých jsou skiareály od konce roku uzavřené, zachránit nelze. „Musíme se jen snažit ji přežít,“ řekl s tím, že žádný postih zatím nedostal.

Policisté na Pardubicku opět řešili spuštěný vlek. Skiareálu Čenkovice hrozí pokuta až tři miliony

Číst článek

Rostoucí podpora

Zakladatel iniciativy Jiří Janeček z pivovaru Malý Janek řekl, že eviduje na 2000 zapojených subjektů. „Nejde už jen o restauratéry či hoteliéry. Přidávají se další odvětví, která jsou postupem vlády poškozena. Například právě lyžařské areály či kadeřnice,“ uvedl Janeček.

Podle něj ještě na jaře všichni dodržovali protipandemická opatření, ale dnes už nelze vládě věřit. „Vyzýváme vládu, aby okamžitě zavedla celoplošné záchranné balíčky a zaslala okamžitě finanční prostředky uzavřeným provozům vycházející ze 70 procent tržeb z minulých období,“ řekl. Vláda by měla okamžitě kompenzovat zaměstnavatelům odstupné pro zaměstnance, které firmy kvůli ukončení nebo omezení podnikání musí vyplácet svým zaměstnancům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme