12 vět 2021. Skiareály se připojují ke společnému manifestu, nesouhlasí s vládními opatřeními

Kvůli nesouhlasu s vládními opatřeními zamezujícími otevření lyžařských areálů a sportovišť v jakémkoli režimu se začala střediska od pondělí připojovat k Manifestu horských areálů a sportovišť s názvem 12 vět 2021. Iniciativa vzešla z horského areálu Kraličák na Šumpersku, zaštítěna je Asociací lanových drah. Podle mluvčí Kraličáku Petry Křížkové se chystají zapojit další desítky středisek.

Šumperk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budou moci české skiareály otevřít?

V textu manifestu stojí, že areály nesouhlasí s destruktivními opatřeními vlády a domnívají se, že zákazy současnou situaci neřeší (ilustrační foto) | Foto: Marek Podhora | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Iniciátoři Manifestu 12 vět 2021 se při názvu inspirovali manifestem Dva tisíce slov z roku 1968. Ten letošní má přesně 12 vět. „Na manifestu spolupracujeme s Asociací lanových drah, zapojit by se do něj mělo během pondělí a úterý zhruba 20 lyžařských areálů, ale další přibývají. Tímto Manifestem a vizuálním vyjádřením v našem areálu včetně nahrání videa s našimi zaměstnanci sdílíme situaci s dalšími kolegy z různých oborů, kteří umí a mohou zajistit chod svých provozoven s patřičnými opatřeními. Apelujeme na vládu, aby změnila politiku zákazů na politiku kontrolované regulace co nejdříve, pro zdraví nás všech,“ řekla Křížková.

Ministerstvo zdravotnictví označilo hory za rizikové. Podle středisek je tvrzení scestné

Číst článek

Potřeba vyjádřit se tímto manifestem podle ní vzešla ze současné situace a kvůli komunikaci české vlády, jejíž dosavadní opatření znemožňují areály otevřít. „Vnímáme, že situace je vážná. Nechceme zlehčovat dopady onemocněním covid-19 a dodržujeme všechna pravidla, ale musíme vyjádřit nesouhlas vůči vládním opatřením zamezujícím otevření lyžařských areálů a sportovišť v jakémkoliv režimu. Je mnoho možností, jak kontrolovaně a bezpečně provozovat tyto areály a jak udržet malá i velká lyžařská střediska naživu,“ řekla Křížková.

„Jsme v patové situaci, areály jsou velké kolosy, máme spoustu zaměstnanců, pro které v tuto chvíli nemáme práci. Je to dost komplikovaná situace,“ doplnila.

Manifest zveřejnila na svých webových stránkách také Asociace lanových drah. Součástí pokynů je i vyvěšení sloganu o podpoře Manifestu lyžařských areálů a sportovišť 12 vět 2021 na ploty před panoramatické kamery a umístění manifestu na webové stránky středisek.

Iniciativa Chcípl PES na protest otevřela skiareál Vaňkův kopec na Ostravsku. Policie vlek vypnula

Číst článek

Destruktivní opatření

V textu manifestu stojí, že areály nesouhlasí s destruktivními opatřeními vlády a domnívají se, že zákazy současnou situaci neřeší. „Způsobují nebezpečné situace v našich areálech a na sportovištích, které teď nemůžeme ovlivnit,“ uvádí manifest. Poukazuje na to, že se střediska o návštěvníky dokážou postarat bezpečně a v souladu se všemi protiepidemickými opatřeními, pokud jim to bude umožněno, a žádají vládu o spuštění areálů i sportovišť s regulačními opatřeními co nejdříve.

Skiareály mohly v aktuální zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem, některá střediska tak dosud vůbec neotevřela. Řada středisek je podle majitelů již v zoufalé finanční situaci, některá se snaží zákazy provozu lanovek a vleků obejít. Například Ski Kopřivná v Jeseníkách minulý týden na sociální síti uvedla, že otestovala novou přepravu lyžařů za rolbami.

„Z vysokopevnostních lan a originálních vlekařských komponentů jsme pro vás vyrobili bezpečnou a pohodlnou alternativu k zakázaným vlekům, jak přepravit lyžaře a snowboardisty,“ uvedl areál. Ski areál Annaberg v Jeseníkách zase spustil vleky pro členy sportovního klubu, kteří vyplní přihlášku. Určen je roční členský poplatek i denní dobrovolný příspěvek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme