M. Kalousek: Rozhodovat o českém finanční trhu musí jen ČNB

Česká národní banka musí zůstat pánem nad českým finančním trhem. Není možné, aby přišla o své dosavadní pravomoci. Českému rozhlasu a ČTK to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Ten dnes v Praze předsedá schůzce ministrů financí zemí Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Kalousek (vpravo) organizuje fotografování

M. Kalousek (vpravo) organizuje fotografování | Zdroj: ČTK

Dohled nad finančním trhem se musí zpřísnit. To je podle většiny světových politiků poučení ze současné finanční krize. O nové podobě dohledu v Evropské unii dnes v Praze jednají ministři financí sedmadvacítky. Šéf české státní pokladny Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Český rozhlas a ČTK zdůraznil, že o bankách působících v Česku musí nadále rozhodovat Česká národní banka.

"Celá řada zemí by si přála, aby se posunuly kompetence regulátorů v zemích, kde sídlí matky v neprospěch regulátorů, kde sídlí dcery těch bank. Tohle je klíčová otázka pro Českou republiku, protože náš bankovní systém je postavený na dceřiných firmách. Takže mojí prioritou číslo jedna je ohlídat, aby český regulátor nepřišel o žádnou kompetenci," míní Kalousek.

Schůzka šéfů státních pokladen v pražském Kongresovém centru ukázala, že pohledy jednotlivých států se zatím liší. Češi spolu s dalšími trvají na tom, že rozhodující pravomoci v dohledu nad bankami musejí zůstat na národní půdě. Jiné země ale chtějí jít dál: požadují, aby nový evropský úřad neměl na starosti jen koordinaci dohledu, ale vydával závazná stanoviska. Podle ministra financí Miroslava Kalouska se ale nakonec kompromis najde.

Ministři financí i Evropská komise se shodují na tom, že banky se musí zbavit špatných úvěrů, které zatěžují jejich bilance. To ale může státní rozpočty přijít na mnoho desítek miliard eur.

Šéf české státní pokladny Miroslav Kalousek po jednání ministrů financí zemí Evropské unie také prohlásil, že situace evropského hospodářství zůstává vážná. Se svými partnery se v Praze shodl na pozitivním hodnocení schůzky dvaceti největších světových ekonomik v Londýně. Zažehnání současné krize ale podle něj přesto není blízko.

Unie předpokládá, že hospodářské oživení by mohlo přijít v roce 2010. Momentálně je ale Evropa uprostřed recese. Kalousek zdůraznil stoupající nezaměstnanost a zablokování bank, které nepůjčují podnikům ani domácnostem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Houska informuje o jednání ministrů financí EU v Praze

Ministři financí sedmadvacítky i Evropská komise se také shodli, že rozšíření Evropské unie o země střední a východní Evropy se ukázalo být jednoznačným úspěchem. K největšímu rozšíření v dějinách evropské integrace došlo v roce 2004. Do Unie tehdy vedle Čechů vstoupilo dalších 9 nových zemí. Od té doby uplynulo 5 let a podle ministra financí Miroslava Kalouska z toho profitují všichni.

Kalousek i zástupci Evropské komise se ostře ohradili proti novináři, který naznačoval, že celý region střední a východní Evropy je zasažen hlubokou krizí. Podle Kalouska je nutné rozlišovat: těžké problémy má jen Maďarsko, Lotyšsko nebo Rumunsko. Česko nebo Slovensko jsou na tom ale výrazně lépe než některé západní státy.

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme