M. Mrština: Zůstávám v ČSSD, členství nepozastavuji

Moderátorce Heleně Šulcové to v pořadu 20 minut Radiožurnálu řekl hlavní aktér kauzy "Vyhlídka" Miloslav Mrština. "Ano, jsem pořád sociální demokrat." Grémium ČSSD mu přitom doporučilo, aby si členství pozastavil a sám Mrština minulý týden v prohlášení uvedl, že dočasně členství přerušuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Mrština | Zdroj: ČTK

"Když jsem se dozvěděl v pátek a v sobotu ještě další jiné věci, že se nejedná o útok jen na mě, ale možná i na někoho jiného, tak jsem se rozhodl, že v žádném případě nebudu ustupovat lidem, kteří takhle manipulují média, a členství si zatím nepozastavím," uvedl Mrština v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Je to jeho definitivní rozhodnutí, členství by si pozastavil pouze "pokud mi někdo dokáže, že jsem udělal nějaké věci." Své rozhodnutí o setrvání v ČSSD řekl už v neděli po obědě šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. "Telefonicky jsem mu to oznámil. Řekl mi: je to tvoje rozhodnutí." Členství ho tak může zbavit pouze jeho organizace: "To může nastat, ale musíte mít k tomu důvody, a ty mi nikdo nepředložil. Já jsem přesvědčen, že ti lidi mě znají moc dobře a že by to neudělali," řekl v Radiožurnálu Mrština.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Mrština vysvětluje, proč nepozastaví své členství v ČSSD

Odchod regionálního politika z řad sociální demokracie přitom minulý pátek potvrdil místopředseda ČSSD, šéf stranického poslaneckého klubu Bohuslav Sobotka: "On řekl, že odejde ze sociální demokracie. Pokud si své problémy vyřeší, tak samozřejmě má možnost se do sociální demokracie vrátit. Ale nejprve je nutné, aby si vyřešil problémy, které má."

Rozhovor Heleny Šulcové s Miloslavem Mrštinou si poslechněte ze zvukového archivu pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Jiří Paroubek dnes prohlásil, že je změnou Mrštinova názoru hluboce zklamán, a distancoval se od něj.

Mrština, který byl několik let šéfem sociální demokracie v Královéhradeckém kraji a členem předsednictva strany, dostal před volbami v roce 2006 od ministerstev vedených členy ČSSD milionové státní příspěvky. Peníze měl podle Mladé fronty Dnes použít na přestavbu veřejného domu Vyhlídka v Náchodě. To Mrština rezolutně odmítá.

Dotace z ministerstva práce a sociálních věcí posloužila k pořádání vzdělávacích programů a projektů na vznik pracovních míst pro postižené, říká ředitel Úřadu práce v Náchodě Michal Pejskar. I podle ředitele hradeckého Úřadu práce Martina Horáka byla dotace v pořádku. Mrštinův projekt údajně patřil mezi nejúspěšnější podobné akce na podporu zaměstnanosti v kraji. Žádné peníze z dotace podle Horáka nešly na rekonstrukci Mrštinova hotelu Vyhlídka v Náchodě.

Na dnešní Mrštinovo rozhodnutí reagoval i místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něho by Mrština straně víc prospěl, kdyby svůj původní slib dodržel: "Já myslím, že pan Mrština by měl pomoci sociální demokracii, přerušit své členství, nezatěžovat nás svými osobními problémy. Až si problémy vyřeší a bude mít třeba nové negativní lustrační osvědčení, tak je nepochybně možné o věci hovořit. Nejlepší pro sociální demokracii by bylo, kdyby pan Mrština odešel do doby, než dá své osobní problémy do pořádku," řekl dnes Sobotka.

Mrštinu může členství v ČSSD zbavit pouze jeho místní organizace v Náchodě. Zatím ale nevíme, jak se zachová. Její šéf Ladislav Tichý už přitom v minulosti jednoho ze členů vylučoval - kvůli prezidentské volbě Evžena Snítilého. Ten nepodpořil kandidáta ČSSD Jana Švejnara a hlasoval pro Václava Klause.

Přečtěte si také:
Sociální demokrat Mrština čelí dalším podezřením
Bývalí ministři ČSSD dali podle MfD miliony korun na nevěstinec

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme