M. Topolánek: Evropa se s B. Obamou shodla ve všem podstatném

Evropská unie se Spojenými státy shoduje ve všech podstatných věcech. Po skončení pražského jednání evropských lídrů s americkým prezidentem Barackem Obamou to prohlásil šéf české vlády Mirek Topolánek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek a B. Obama | Zdroj: ČTK

Prezident Obama v Praze potvrdil vůli umístit ve střední Evropě protiraketový deštník, pokud bude trvat nebezpečí ze strany Íránu. Členské země Unie také vyzval k přijetí některých vězňů z kontroverzní americké základny Guantánamo.

Podle Topolánka Obamova návštěva zpečetila novou úroveň euro-amerických vztahů. "Návštěva prezidenta Baracka Obamy v Praze je symbolem určité nové úrovně euro-amerických vztahů a já pokládám situaci po nástupu nové americké administrativy za rovněž velmi dobrou."

Topolánek hodnotí pražský summit Evropská unie-Spojené státy celkově jako velmi úspěšný. Obě strany na něm podle něj posvětily spolupráci v nových oblastech, v energetice nebo klimatické politice, dohodli se i na společných postojích pro kodaňský summit, který bude v závěru roku hledat shodu nad dokumentem, jenž nahradí takzvaný kjótský protokol.

USA neuznají Jižní Osetii a Abcházii

Americký prezident Barack Obama na summitu EU-USA v Praze vyzval Evropskou unii k přijetí vězňů z americké základny Guantánamo. Podle něj by tak Evropa pomohla k uzavření věznice, kterou opakovaně kritizovaly organizace na ochranu lidských práv.

Obama při lednovém nástupu do úřadu přikázal zařízení pro osoby podezřelé z terorismu uzavřít do roka. Česká vláda zatím k přijímání vězňů nepřijala stanovisko. Obamův příkaz vyvolal otázky, jak naložit s osobami, které jsou na Guantánamu drženy.

Některé nepodstoupily žádný soudní proces a nikdo je neshledal vinnými, ale USA je nechtějí vpustit na své území. Washington se přitom zároveň obává, že při návratu do země původu by propuštěným zajatcům hrozilo pronásledování. Některé evropské státy se nabídly, že několik propuštěných přijmou, například Francie zatím slíbila, že přijme z Guantánama jednoho zadržovaného Alžířana.

Barack Obama také zdůraznil, že Spojené státy trvají na územní celistvosti Gruzie a neuznají samostatnost Jižní Osetie a Abcházie. Řekl to v úvodním projevu na dnešním summitu EU-USA, který organizuje Česko jako nynější předsednická země EU.

Rusko, které oba gruzínské separatistické regiony uznalo, je podle Obamy významným světovým hráčem v mnoha oblastech a Evropa s ním musí vést dialog. Nový americký prezident připomněl prospěch, který mohou mít země východní Evropy z programu Východního partnerství.

Český rozhlas připravil k návštěvě prezidenta USA Baracka Obamy a summitu Evropské unie v Praze speciální web Barack Obama v Praze.

Eva Odstrčilová, Radek Pavlovič, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme