M. Topolánek pro Radiožurnál: Kandidátem na šéfa diplomacie je Jan Kohout

K mandátu i úkolům nové překlenovací vlády se dnes ve Dvaceti minutách Radiožurnálu vyjádřil předseda ODS a premiér v demisi Mirek Topolánek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

"Dnes máme pro vládu možná 140, možná 150 hlasů ve sněmovně. Je daný jasný mandát vlády přivést nás k předčasným volbám v nejbližším možném termínu. Je přesně dáno, co bude řešit - bude řešit dokončení předsednictví, sestavování rozpočtu, protikrizová opatření. A v tomto smyslu je to politická vláda, má politický mandát, přestože redukovaný na ty věci a na ten čas, který jsem řekl," zdůraznil Topolánek.

Jak také řekl, novým ministrem zahraničí by se měl stát diplomat Jan Kohout. Podle Topolánka je tento současný náměstek resortu zahraničí jediným kandidátem, který má nejen průřezovou podporu, ale dokázal by Českou republiku přenést ve zkráceném mandátu přes rozbouřené vody současné politické situace.

"Jan Kohout je jediné politické jméno v tom smyslu, že má nějakou stranickou legitimaci. Určitě pozastaví své členství v sociální demokracii a je to člověk, který byl dlouhou dobu na naší misi u Evropské unie v Bruselu. Je to člověk, který je schopen fakticky po dobu zkráceného mandátu vykonávat funkci ministra zahraničí, a my ho budeme společně Janu Fischerovi doporučovat, aby ho akceptoval protože budeme těžce hledat v dané chvíli jméno lepší," poznamenal premiér v demisi Mirek Topolánek.

Média už zveřejnila předběžný seznam jmen ministrů, se kterými by mohl nový premiér počítat do vlády. Mezi nimi je například šéf antimonopolního úřadu - Martin Pecina, ten by měl nastoupit na post ministra vnitra. Ministryni obrany by mohl vystřídat její náměstek - Martin Barták a do resortu zdravotnictví by měla usednout ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Praha a prezidentka České asociace sester - Dana Jurásková.

Martin Veselovský, Lucie Toraková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme