M. Topolánek: Ruští vojáci tady nebudou!

Ruští inspektoři by mohli mít možnost občas kontrolovat stavbu a provoz případné americké radarové základny v Brdech. Vyplynulo to z vyjádření premiéra Mirka Topolánka pro Českou televizi. O možnosti, že by Spojené státy mohly v protiraketové obraně spolupracovat s Ruskem, se podle premiéra ví od začátku. Ve sněmovně odmítl, že by u radaru byli i ruští vojáci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér Mirek Topolánek při hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě

premiér Mirek Topolánek při hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě | Foto: Úřad vlády ČR

Premiér Mirek Topolánek dnes ve sněmovně odmítl, že by na základně byli ruští vojáci: "O smlouvách rozhoduje buď český parlament nebo referendum. Ruští vojáci tady nebudou!" Předseda vlády připouští, že by ruští inspektoři mohli mít možnost monitorovat a kontrolovat výstavbu i provoz americké radarové stanice.

Nabídku, že by se na brdské základně mohli pohybovat také Rusové, kritizuje opoziční ČSSD. Podle stínového ministra zahraničí Lubíra Zaorálka premiér nemluví pravdu, když říká, že nabídka Rusku se netýká přímo přítomnosti jeho vojáků na základně: "Způsob, jak vláda postupuje, nejen že je netransparentní, ale podle mne je nepřijatelný a nepřípustný."

Komunistickému poslanci Alexandru Černému by přítomnost ruských důstojníků na českém území nevadila: "Tady nejde o to, jestli tady bude několik málo Rusů, jde o to, aby ten radar tady nebyl."

Po vážné a hluboké diskusi o přítomnosti Rusů na americké radarové základně v Brdech volá prezident Václav Klaus. Ten uvedl, že při návštěvě amerického ministra obrany padlo více návrhů, ne pouze kontrola případné brdské základny ruskými inspektory.

"Rozuměl bych tomu tak, že k těmto návrhům by mělo dojít k váženému politickému jednání. Myslím, že i Bezpečnostní rada státu je pro to vhodná. Ten komplex návrhů vzít v úvahu. Víc bych k tomu teď nechtěl laciným a jednoduchým, siláckým způsobem, abych se zalíbil tomu, či onomu, říkat," dodal prezident.

O možné přítomnosti Rusů na radarové základně hovořil tento týden v Praze americký ministr obrany Robert Gates. Uvedl také, že se případná rusko-americká dohoda neobejde bez souhlasu české strany. Radar - jako součást protiraketového štítu - by podle Američanů chránil jak Spojené státy, tak Evropu před případným útokem z východu, například Íránu. Většina Čechů ale záměru není nakloněna. Opoziční sociální demokraté a komunisté požadují referendum o této věci. Hlavní vládní strana ODS soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu.

Milan Kopp, Eva Hůlková, Vilém Janouš, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme