Macek se vzdal postu ve vedení ODS

Miroslav Macek dnes rezignoval na funkci místopředsedy Občanské demokratické strany. Potvrdil to v poledních Ozvěnách dne Českého rozhlasu. Macek hodlal v nejbližších dnech svým stranickým kolegům oznámit, že na listopadovém kongresu strany už nebude svoji stranickou funkci obhajovat. Jeho rozhodnutí ale urychlily informace tisku, že za rady rakouské bance Erste při privatizaci České spořitelny dostal několikamiliónovou odměnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Své podnikatelské aktivity ale považuje za zcela zákonné, protože se střetu zájmů nedopustil. "Rozhodně to tak mnozí budou interpretovat, ale ubezpečuji vás, že jsem se žádného střetu zájmů nedopustil. Já jsem soukromá osoba, já nejsem veřejný činitel, nejsem zaměstnanec ODS, nejsem poslancem, senátorem, ani členem vlády, jsem soukromník, který byl před lety zvolen místopředsedou ODS."

Dnešní grémium ODS se prý tímto případem nezabývalo, jen se na informace tisku zeptalo. Ihned však podal už déle připravovanou demisi." Už od května mám napsaný dopis členům ODS, že vzhledem k tomu, že jsem 12 let v politice, jsem čerstvě ženat, navíc mám aktuální problém s tím, že moje téměř 90tiletá matka si minulý týden bohužel zlomila nohu v krčku a bude potřebovat velmi intenzivní péči a můj pobyt doma, nechtěl jsem již přijmout případnou kandidaturu 4. listopadu na kongresu. Noviny teď začnou spekulovat o jemných nuancích: etické, neetické; všichni si kolem toho budou přisazovat své předvolební karty. To moje rozhodnutí, které jsem učinil v květnu, pouze urychlilo."

Advokát Pavel Ritter na základně dosud zveřejněných informací předpokládá, že Macek svou poradenskou činností skutečně žádný zákon neporušil. "V každém případě se zdá, že pokud politik vystupuje v takové roli, v jaké vystupuje nebo vystupoval Miroslav Macek, jen v té stranické funkci nikoliv státní nebo samosprávní, tak se skutečně porušení práva nedopustil. Hned jak jsem si přečetl noviny, šel jsme se podívat do trestního zákona, zda tam nějaká kolize není. Nicméně mám za to, že etická rovina překročena asi byla a v obecném povědomí je toto jednání vnímáno jako nemravné."

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme