Nátlak vedení hnutí na odchod primátora Macury? ,Nevím o něm,‘ říká předseda ostravského ANO Vereš

Nový předseda ostravské oblastní organizace hnutí ANO Richard Vereš se nedomnívá, že by na členy klubu ostravských zastupitelů, kteří mají rozhodnout o dalším osudu primátora Tomáše Macury, byl vyvíjen nátlak. Předsedkyně klubu zastupitelů Kateřina Šebestová (ANO) ale v reakci na jeho vyjádření uvedla, že Vereš sám naopak členy klubu o nátlaku informoval.

Aktualizováno Ostrava (Aktualizováno: 22:53 16. 2. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební štáb ANO, komunální volby 2018

Na jednání se budou rovněž řešit návrhy předsednictva hnutí na vyloučení hejtmana Ivo Vondráka a náměstkyně primátora Bajgarové z hnutí ANO | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Macura v pondělí po dlouhodobých neshodách s vedením hnutí oznámil svůj odchod z ANO. Ve čtvrtek dopoledne uvedl, že vedení hnutí chce jeho odchod z primátorské funkce a vyvíjí nátlak na členy zastupitelského klubu. Vereš to odmítá a naopak tvrdí, že primátor nemá podporu členské základny.

Ve čtvrtek odpoledne se na jednání sešlo 18 z 21 členů klubu zastupitelů. Předsedkyně klubu Kateřina Šebestová po skončení jednání řekla, že významná většina ostravského klubu zastupitelů hnutí ANO podporuje setrvání primátora Macury ve funkci a na středečním zastupitelstvu členové klubu nevyvolají hlasování o důvěře.

Zbavit se Macury? Vyloučení hrozí i mně, na členy ostravského ANO je vyvíjen nátlak, říká náměstkyně

Číst článek

Jednání se podle svých slov účastnil rovněž Vereš, který ale není městským zastupitelem. „Já jsem dneska (ve čtvrtek -pozn.red.) na tom klubu byl, všichni ti členové se tam vyjádřili a nikdo z nich neřekl, že by na něho jakýkoliv nátlak byl vyvíjen,“ uvedl Vereš.

Potvrdil, že se ve čtvrtek setkal s hlavním manažerem hnutí Janem Richterem, který svůj výjezd do Ostravy označil za běžnou návštěvu. Podle Šebestové ale byli někteří členové klubu právě pod velkým nátlakem Richtera.

„Měl jsem dneska (ve čtvrtek -pozn.red.) jednání s panem Richterem, který přijel jako hlavní manažer hnutí. Nemůžu říct, že by mi bylo cokoliv řečeno, z čeho bych měl pocit, že se na mě vyvíjí nátlak nebo, jak jsem se dočetl, že je nám vyhrožováno a podobně. Chtěl se informovat o tom, jaká tady ta situace je. Víme samozřejmě, že vedení hnutí není nějak nadšené z výroků Tomáše Macury,“ podotkl Vereš.

Šebestová ale jeho tvrzení odmítá. „Kolega Vereš, oblastní předseda, který byl přizván na klub jako oblastní předseda, sám klubu sdělil informaci o proběhlé schůzce manažera Richtera a nátlaku na členy klubu spočívající ve zrušení oblastní organizace. Teď to...popírá,“ reagovala Šebestová.

Vnímání výroků

Podle něj nelze vnímat jen postoje členů klubu zastupitelů. „Druhá je rovina členské základny hnutí v rámci Ostravy, kde je potřeba říct, že je tady velká část členů hnutí, ne-li jejich většina, která vnímá negativně výroky Tomáše Macury i (náměstkyně primátora) Zuzany Bajgarové ve vztahu k dění v hnutí. Vnímá negativně to, že Tomáš Macura z hnutí vystoupil a vyhranil se vůči němu,“ uvedl Vereš.

Podle něj se členské základně nelíbí, že by za těchto okolností měl Macura pokračovat dále jako primátor. „Tyto informace z členské základny předávám na zastupitelský klub,“ řekl Vereš.

Poslanci a senátoři z klubů ANO pomohli k nominaci do prezidentských voleb třem Babišovým soupeřům

Číst článek

Dodal, že setkání předsednictva oblastní organizace je plánováno na úterý, tedy na stejný den, kdy bude znovu zasedat i klub zastupitelů. „Předpokládám, že si probereme tu situaci. My ale nemáme žádnou pravomoc nad zastupitelským klubem,“ podotkl Vereš. Připomněl, že kromě něj jsou všichni členové oblastního předsednictva zároveň městskými zastupiteli.

Na jednání se budou rovněž řešit návrhy předsednictva hnutí na vyloučení hejtmana Ivo Vondráka a náměstkyně primátora Bajgarové z hnutí ANO. Předsednictvo požadovalo i vyloučení Macury, který ale z hnutí mezitím odešel sám.

„Tyto dva tam ale ještě budeme muset projednávat,“ uvedl Vereš. Podle něj se návrhem na vyloučení podle stanov nejprve bude zabývat oblastní organizace a následně i krajské předsednictvo.

Stanoviska nejsou závazná

„Pokud jde o vyloučení jako takové, tak o tom rozhoduje celostátní předsednictvo. Jako oblastní a krajská organizace dáváme vyjádření k návrhu na vyloučení,“ řekl Vereš. Dodal, že tato stanoviska ale nejsou pro předsednictvo závazná.

„Většina těch (návrhů na) vyloučení vychází z oblastních nebo krajských organizací, proto tam to vyjádření je...tady jsme byli vyzváni k tomu, abychom se k tomu návrhu (předsednictva) vyjádřili, což není úplně standardní,“ doplnil Vereš, který počátkem roku na postu předsedy ostravské oblastní organizace nahradil právě Macuru.

1/2 Rozhodl jsem se k dnešnímu dni ukončit své členství v ANO. Nemohu se smířit se směřováním hnutí, které je zcela odlišné od situace v době mého vstupu, a současně jsem již ztratil víru v možnost na tom ještě něco změnit. Respektuji však, že jsem byl zvolen primátorem právě …

18:57 – 13. 02. 2023

115 3891

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme