Maďarská katastrofa Česku nehrozí, tvrdí experti

Tragédie u maďarského města Ajka, kde se protrhla hráz odkalovací laguny a zaplavila osm obcí, přímo ovlivnila práci českých hasičů. Rozhodli se provést preventivní kontrolu všech českých odkalovacích nádrží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologická katastrofa v Maďarsku | Foto: ČTK/AP

Jejich pozornost byla upřena zejména na stav hrází bránících úniku nebezpečných látek do okolí a stav příjezdových cest, kterými by se hasiči v případě havárie na místo dostávali.

„Provedli jsme do této chvíle devět kontrol. V první fázi jsme se zaměřili na kontroly odkališť, která jsou v seznamu vodních děl ministerstva zemědělství. Jedná se o vodní díla první až třetí kategorie. Zájem o tuto věc byl ale podstatně větší, tak jsme s kolegy vytipovali další čtyři vodní díla,“ uvedl ředitel odboru prevence HZS Pardubického kraje, plukovník Pavel Nejtek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Nejtek a Miroslav Lhotka mluvili na Rádiu Česko o stavu odklišť v ČR

Oficiální pojem odkaliště je jedním z vodních děl podle zákona o vodách. Podle slov Pavla Nejtka jsou hasiči s výsledkem kontrol naprosto spokojení, protože nezjistili žádné závady.

„V mezích, které jsou pro nás možné, jsme kontrolovali stavy hrází. Žádné závady jsme neshledali. Kontrolovali jsme také, jak se zodpovědní lidé o hráze starali. Podle zákona o vodách máme v ČR také technicko-bezpečnostní dozor, který provádí pravidelné kontroly několikrát ročně," pokračoval Nejtek.

Lhotka: V Maďarsku došlo k velkému pochybení

Podle Miloslava Lhotky z ústavu anorganické technologie VŠCHT v Praze podobné neštěstí, jaké se stalo v Maďarsku, v České republice nehrozí:

„Co se stalo v Maďarsku, se u nás stát nemůže, protože nemáme výrobu hliníku jako tam, kde se vyrábí pomocí hydroxidu sodného, který je většinou na odkalištích a potom způsobil tuto tragédii.“

Miloslav Lhotka nicméně připustil, že v České republice jsou odkaliště, která znamenají ekologickou zátěž a riziko protržení hráze existuje vždy. Ovšem pokud je odkaliště správně utěsněno a monitorováno, tak je riziko minimální.

Oproti Maďarsku jsou odkaliště v Ćeské republice také příznivěji umístěné.

„Není u nich taková hustota osídlení. V Maďarsku došlo určitě k velkému pochybení ohledně sanace nádrže a budování ochranných hrází. Nemáme ani tak velké objemy nádrží jako mají v Maďarsku,“ dodal Lhotka.

Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme