Maďarská katastrofa Česku nehrozí, tvrdí experti

Tragédie u maďarského města Ajka, kde se protrhla hráz odkalovací laguny a zaplavila osm obcí, přímo ovlivnila práci českých hasičů. Rozhodli se provést preventivní kontrolu všech českých odkalovacích nádrží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologická katastrofa v Maďarsku

Ekologická katastrofa v Maďarsku | Zdroj: ČTK

Jejich pozornost byla upřena zejména na stav hrází bránících úniku nebezpečných látek do okolí a stav příjezdových cest, kterými by se hasiči v případě havárie na místo dostávali.

„Provedli jsme do této chvíle devět kontrol. V první fázi jsme se zaměřili na kontroly odkališť, která jsou v seznamu vodních děl ministerstva zemědělství. Jedná se o vodní díla první až třetí kategorie. Zájem o tuto věc byl ale podstatně větší, tak jsme s kolegy vytipovali další čtyři vodní díla,“ uvedl ředitel odboru prevence HZS Pardubického kraje, plukovník Pavel Nejtek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Nejtek a Miroslav Lhotka mluvili na Rádiu Česko o stavu odklišť v ČR

Oficiální pojem odkaliště je jedním z vodních děl podle zákona o vodách. Podle slov Pavla Nejtka jsou hasiči s výsledkem kontrol naprosto spokojení, protože nezjistili žádné závady.

„V mezích, které jsou pro nás možné, jsme kontrolovali stavy hrází. Žádné závady jsme neshledali. Kontrolovali jsme také, jak se zodpovědní lidé o hráze starali. Podle zákona o vodách máme v ČR také technicko-bezpečnostní dozor, který provádí pravidelné kontroly několikrát ročně," pokračoval Nejtek.

Lhotka: V Maďarsku došlo k velkému pochybení

Podle Miloslava Lhotky z ústavu anorganické technologie VŠCHT v Praze podobné neštěstí, jaké se stalo v Maďarsku, v České republice nehrozí:

„Co se stalo v Maďarsku, se u nás stát nemůže, protože nemáme výrobu hliníku jako tam, kde se vyrábí pomocí hydroxidu sodného, který je většinou na odkalištích a potom způsobil tuto tragédii.“

Miloslav Lhotka nicméně připustil, že v České republice jsou odkaliště, která znamenají ekologickou zátěž a riziko protržení hráze existuje vždy. Ovšem pokud je odkaliště správně utěsněno a monitorováno, tak je riziko minimální.

Oproti Maďarsku jsou odkaliště v Ćeské republice také příznivěji umístěné.

„Není u nich taková hustota osídlení. V Maďarsku došlo určitě k velkému pochybení ohledně sanace nádrže a budování ochranných hrází. Nemáme ani tak velké objemy nádrží jako mají v Maďarsku,“ dodal Lhotka.

Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme