Mafie prorostla do státní správy, policie i justice, varuje ve zprávě vnitro

Organizovaný zločin prorostl v Česku do státní správy, policie i justice. Konstatuje to zpráva ministerstva vnitra s tím, že jde o nejzávažnější nevojenskou hrozbu pro naši společnost. Vnitro odhaduje, že zločinecké skupiny se teď budou snažit prosadit své zástupce do volených funkcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatýkání pachatelů | Foto: Policie ČR

Přístup do soukromé i státní sféry v současnosti zločinecké skupiny získávají pomocí rozsáhlé korupce. Zaměřují se především na výnosnou hospodářskou kriminalitu, kterou se ale nedaří dostatečně odhalovat, dokumentovat ani postihovat. Jde především o daňové úniky, úvěrové a dotační podvody, podvody s veřejnými zakázkami nebo praní špinavých peněz.

Jak dále uvádí zpráva ministerstva vnitra, do budoucna se mafie budou stále víc orientovat na energetiku a energetické zdroje. Vedle domácích gangů operují na našem území vietnamské, albánské, ukrajinské, ruské a další zločinecké skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma rozebral ve Světě o jedné Petr Pojman z Fakulty sociálních věd UK, odborník na oblast organizovaného zločinu

Může růst i násilí motocyklových gangů, které se v Česku podílejí na obchodu se zbraněmi, s drogami a prostituci.

„Ty úspěchy nejsou zrovna nejlepší, nicméně daří se nám postupně nastartovat zejména právě oblast odčerpávání majetku těch zločinců. Doufáme, že se nám tady podaří to zlepšení nastartovat, podobným stylem chceme postupovat i v dalších policejních činnostech. Takže skutečně věříme v to, že se nám to podaří," říká o postihování členů gangů Martin Linhart, ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

Organizovanému zločinu se daří deformovat politický život

Méně optimistický je v tomto ohledu odborník na organizovaný zločin Petr Pojman z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. I když, jak poznamenal ve Světě o jedné, v Česku je pořád ještě situace lepší než v zemích bývalého Sovětského svazu.

„Ale organizovaný zločin představuje i pro Českou republiku jedno z největších nebezpečí, v tom má ta zpráva naprostou pravdu, a profesionálním zločincům toho moderního charakteru se daří ovlivňovat politiku a deformovat politický život a státní správu i u nás.“

Podle Pojmana se cílem korupce v Česku velmi často stávají politické strany. „Politika pak přestává být soubojem idejí, ale stává se jistým druhem obchodu, kdy politické strany dávají k dispozici část svého mocenského potenciálu za jakousi finanční podporu.“

„Říká se tomu v různých kontextech různě: korupce, klientelismus, lobbismus. Ve skutečnosti jde právě o nejmodernější typy organizovaného zločinu. S tím jsou pochopitelně spojeny gigantické finanční ztráty, které jsou ale až následkem deformace politického života a nesprávného fungování státních orgánů,“ upozornil Petr Pojman ve Světě o jedné.

Jana Zemanová, Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme