Mafie prorostla do státní správy, policie i justice, varuje ve zprávě vnitro

Organizovaný zločin prorostl v Česku do státní správy, policie i justice. Konstatuje to zpráva ministerstva vnitra s tím, že jde o nejzávažnější nevojenskou hrozbu pro naši společnost. Vnitro odhaduje, že zločinecké skupiny se teď budou snažit prosadit své zástupce do volených funkcí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatýkání pachatelů

Zatýkání pachatelů | Foto: Policie ČR

Přístup do soukromé i státní sféry v současnosti zločinecké skupiny získávají pomocí rozsáhlé korupce. Zaměřují se především na výnosnou hospodářskou kriminalitu, kterou se ale nedaří dostatečně odhalovat, dokumentovat ani postihovat. Jde především o daňové úniky, úvěrové a dotační podvody, podvody s veřejnými zakázkami nebo praní špinavých peněz.

Jak dále uvádí zpráva ministerstva vnitra, do budoucna se mafie budou stále víc orientovat na energetiku a energetické zdroje. Vedle domácích gangů operují na našem území vietnamské, albánské, ukrajinské, ruské a další zločinecké skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma rozebral ve Světě o jedné Petr Pojman z Fakulty sociálních věd UK, odborník na oblast organizovaného zločinu

Může růst i násilí motocyklových gangů, které se v Česku podílejí na obchodu se zbraněmi, s drogami a prostituci.

„Ty úspěchy nejsou zrovna nejlepší, nicméně daří se nám postupně nastartovat zejména právě oblast odčerpávání majetku těch zločinců. Doufáme, že se nám tady podaří to zlepšení nastartovat, podobným stylem chceme postupovat i v dalších policejních činnostech. Takže skutečně věříme v to, že se nám to podaří," říká o postihování členů gangů Martin Linhart, ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

Organizovanému zločinu se daří deformovat politický život

Méně optimistický je v tomto ohledu odborník na organizovaný zločin Petr Pojman z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. I když, jak poznamenal ve Světě o jedné, v Česku je pořád ještě situace lepší než v zemích bývalého Sovětského svazu.

„Ale organizovaný zločin představuje i pro Českou republiku jedno z největších nebezpečí, v tom má ta zpráva naprostou pravdu, a profesionálním zločincům toho moderního charakteru se daří ovlivňovat politiku a deformovat politický život a státní správu i u nás.“

Podle Pojmana se cílem korupce v Česku velmi často stávají politické strany. „Politika pak přestává být soubojem idejí, ale stává se jistým druhem obchodu, kdy politické strany dávají k dispozici část svého mocenského potenciálu za jakousi finanční podporu.“

„Říká se tomu v různých kontextech různě: korupce, klientelismus, lobbismus. Ve skutečnosti jde právě o nejmodernější typy organizovaného zločinu. S tím jsou pochopitelně spojeny gigantické finanční ztráty, které jsou ale až následkem deformace politického života a nesprávného fungování státních orgánů,“ upozornil Petr Pojman ve Světě o jedné.

Jana Zemanová, Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme