Magické datum se třemi dvanáctkami láká novomanžele i filatelisty

Datum 12. 12. 2012 je pro některé lidi doslova magické nebo se jim přinejmenším dobře pamatuje. Desítky párů si zamlouvaly termín svatby dlouhé měsíce dopředu, proto dnes na mnoha radnicích oddávají, i když středa obvykle není obřadním dnem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba | Foto: stock exchange

Třeba v Hradci Králové dnes oddají hned deset párů. Vedle obvyklých svateb mají v plánu i několik rychlosvateb.

„Některé svatby jsou jenom svatebčané a svědčit bude matrikářka a varhaník. Dokonce některé z nich chtějí, abych řekl pouze zákonnou formuli, žádný proslov,“ říká náměstek primátora Jindřich Vedlich, který bude rychlosvatby vyřizovat.

Velký zájem o svatbu 12. 12. 2012 byl i na Praze 2. I když se tu ve středu obvykle neoddává, tentokrát vyšla radnice snoubencům vstříc a na Novoměstské radnici uspořádá celkem sedm obřadů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak velký byl zájem o svatby s datem 12. 12. 2012, zjišťoval reportér Jan Herget

Matrikářka Miluše Bromová potvrzuje, že s magickými daty mají na radnici dlouholeté zkušenosti.

„Opakuje se nám to stále, takže už teď jsme přemýšleli o tom, že příští rok zřejmě nebude žádné takové magické datum. Čekali jsme, jestli nebude zájem o 20. 12. 2012, ale kupodivu žádný velký zájem nebyl, takže uvidíme, co nás bude čekat příští rok.“

Kromě oddacího listu nebudou radnice vydávat žádné zvláštní certifikáty zdůrazňující datum plné dvanáctek.

Numericky zajímavé datum si kromě svatebčanů hlídají také filatelisté. Třeba otec rozhlasové kolegyně Kateřiny Křenové sbírá dopisy se zajímavými daty už víc než deset let.

„Každý rok, když se blíží nějaké magické datum, tak tatínkovi posílám koresponďák nebo zalepený dopis s tím, že je to taková drobná raritka. Vždycky si vystojím frontu, dám ho pošťačce přímo orazítkovat a většinou poprosím, aby razítko bylo čitelné. Nikdy to neházím jenom do schránky, protože pak si člověk nemůže být jistý, že se schránka nevybírá třeba druhý den,“ popisuje Kateřina Křenová.

Protože rok má jen 12 měsíců, tak nás žádné datum 13.13. 2013 nečeká. Lidé, kteří si rádi hrají s čísly, ale určitě nějaké magické datum pro příští rok najdou.

Jan Herget, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme