Policisté zasahovali v budově pražského magistrátu, zajímali se o dotace na sport

Na pražském magistrátu zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Mluvčí magistrátu Vít Hofman řekl, že se zajímali o sport a tělovýchovu. Podle informací ČTK má jít o vyšetřování grantové komise a policisté v civilu předvolali k výslechu několik politiků. Mezi nimi Karla Březinu nebo Petra Dolínka z ČSSD.

Praha (Aktualizováno: 21:40 19. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škodův palác | Foto: VitVit | Zdroj: Wikipedia Commons

„Můžeme potvrdit, že na magistrátu byla realizována policejní akce v již prověřované věci, kterou nebudeme specifikovat,“ řekla bez dalších podrobností mluvčí městských státních zástupců Štěpánka Zenklová.

Policisté zasahovali na magistrátu už loni v květnu v souvislosti s dotacemi ministerstva školství. V poutech tehdy z budovy na Mariánském náměstí odvedli politika Karla Březinu (ČSSD), který dotační komisi stále předsedá.

Březina jako poradce ve školství dostal 212 tisíc. Úřad o jeho práci nemá jediný záznam

Číst článek

Podle informací ČTK se v úterý nic podobného neopakovalo, předvolání k výslechu nicméně obdrželo několik politiků. Má jít opět o Karla Březinu a dále například o Antonína Lébla (ANO), Petra Dolínka (ČSSD) či Jiřího Haramula (ANO). Všichni jsou členy zastupitelského výboru pro sport a většina je i v grantové komisi.

„Šetří se problematika sportu a tělovýchovy v hlavním městě a magistrát policistům poskytuje maximální součinnost,“ řekl Radiožurnálu mluvčí magistrátu Hofman a dodal, že bližší informace nemůže vzhledem k probíhajícímu vyšetřování poskytovat.

Je pravda, že jsem byl na policii podat vysvětlení. Trvalo to zhruba dvacet minut. Policisté se zajímali o to, jak fungují procedury uvnitř magistrátu při udělování sportovních dotací, kdo je vybírá, kdo je první schvaluje a tak dále. Moc nevím, kdo další jde podávat vysvětlení, ale bylo pozváno i několik zástupců hnutí ANO," sdělil serveru Aktuálně.cz Dolínek.

Fáberová mimo službu

Podobně reagovala primátorka Adriana Krnáčová (ANO), podle níž zatím vyšetřovatelé nedali dostatek informací. Už nyní nicméně ví, že bude chtít postavit mimo službu ředitelku odboru sportu a tělovýchovy Soňu Fáberovou.

„Zároveň také budu chtít vědět, jak ředitelka magistrátu prověřila činnost toho odboru a rozdělování magistrátních grantů po dotačním skandálu na ministerstvu školství v minulém roce. Tam magistrát sice nefiguroval přímo, ale paní Fáberová byla v souvislosti s tou kauzou také zmiňována. Opravdu nevím, koho se to kromě paní Fáberové týká, ale znovu opakuji, budu chtít důkladné prošetření, padni komu padni. Za magistrát můžu přislíbit maximální součinnost,“ uvedla primátorka.

Piráti: Ředitelka magistrátu by měla odstoupit

V souvislosti s loňským zásahem kritizují vedení magistrátu Piráti, podle nichž dnešní situace znamená, že úřad věc zametl pod koberec. Na stav odboru sportu podle pirátského kandidáta na primátora Zdeňka Hřiba strana upozorňovala.

Podle Pirátů by měla odstoupit ředitelka magistrátu Martina Děvěrová. Strana tvrdí, že zametla loňskou kauzu pod koberec. 

Ředitelka Děvěrová korupční kauzy přikrývá místo toho, aby je řešila. Piráti ředitelku upozornili i na další případ střetu zájmů úředníka na majetkovém odboru, kde ředitelka rovněž nekonala," uvedl bývalý pražský zastupitel a současný poslanec Jakub Michálek. Primátorka by podle Pirátů měla ředitelku Děvěrovou odvolat.

Mluvčí magistrátu Hofman to odmítl. Je to nesmysl. Paní ředitelka se případem zabývala, jak Pirátům i sdělila. Loňské vyšetřování policie navíc nijak nesouviselo s magistrátem, ale s ministerstvem," sdělil ČTK.

tch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme