Majetek pocházející z nedoložených příjmů by se měl podle ČSSD danit 76 procenty

ČSSD znovu navrhuje zavedení majetkových přiznání. Měli by ho podávat lidé, kteří vlastní nemovitosti v hodnotě přes 20 milionů korun nebo cenné papíry v ceně nad pět milionů korun. Přiznání by měly podléhat byty a nebytové prostory, ale i podíly v družstvech a cenné papíry. Majetek, který pochází z nedoložených příjmů, by se měl podle návrhu danit 76 procenty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hernychova vila v Ústí nad Orlicí

Hernychova vila v Ústí nad Orlicí | Foto: Tomáš Klement

„Předpokládáme, že hlavním účinkem tohoto oznámení o registrovaném majetku, která budou podávána bez výzvy správce daně, bude zejména prevence před možnými daňovými úniky,“ vysvětlil záměr sociálnědemokratický senátor Miroslav Nenutil.

Místopředseda senátu za ODS Přemysl Sobotka je ochoten o návrhu diskutovat. Částka 20 milionů je ale podle něj příliš vysoká a zavání spíše populismem.

„Číslovka 20 milionů je částka, kterou málokdo v této zemi dosáhne. Je v této chvíli a při těchto číslovkách symbolika a lehký populismus. Já nevidím důvodu, abychom šli jenom nad 20 milionů, bavíme se i o pěti a i o jednom milionu,“ míní Sobotka.

Nezávislý senátor Libor Michálek majetková přiznání podporuje, není ale spokojený s definicí registrovaného majetku.

„Některé ty pojmy, jak jsem se s tím jen letmo seznamoval, úplně nepokrývají všechny varianty majetkových hodnot, které ta osoba může vlastnit. Ale tím nechci říkat, že by to člověk nepodporoval, určitě to může být ještě o nějakých pozměňovacích návrzích,“ říká Michálek.

Senát by měl návrh v prvním čtení projednávat na schůzi, která začne 5. prosince.

Lucie Husárová 1, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme