Majetková přiznání senátorů: Nejvíce mimo politiku vydělal Valenta, přišel si na 2,5 miliardy

Majitel sázkové společnosti Synot Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) byl loni nejúspěšnějším senátorem, pokud jde o přiznané vedlejší příjmy. Přivydělal si zhruba 2,55 miliardy korun, a to zejména prodejem cenných papírů. Vyplývá to z registru oznámení členů horní komory o jejich vedlejších příjmech, darech a závazcích. Oznámení bylo třeba odevzdat nejpozději do pátku, od čtyř senátorů chybělo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor a majitel sázkové společnosti Synot Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) | Foto: Jan Handrejch, Právo | Zdroj: Profimedia

Prodejem cenných papírů si senátor Ivo Valenta vydělal 2,3 miliardy korun. Dalších 242 milionů mu vynesly výnosy z dluhopisů.

Valenta také zakoupil za 326 milionů korun cenné papíry nejmenované bankovní instituce a splácel úvěr ve výši 245 milionů korun. Senátor rovněž uvedl, že darem dostal „soubor movitých věcí" v ceně nad pět milionů korun.

Lékaři mezi milionáři

Řádově méně získal i investoval šéf firmy Juta Jiří Hlavatý za ANO. Přivydělal si loni zhruba 18,5 milionu korun především na dividendách své firmy a zakoupil cenné papíry za osm milionů korun.

Přečtěte si, kolik si vydělali poslanci mimo politiku

Číst článek

Šéf firmy Detoa Jaroslav Zeman z ODS si vydělal 1,6 milionu korun a ředitel Zemského hřebčince v Písku Karel Kratochvíle z ČSSD zhruba jeden milion korun, přičemž 1,6 milionu korun investoval do podílových fondů.

Mezi senátory - milionáře tradičně patřili lékaři a pronajímatelé nemovitostí. Ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík z ČSSD si loni vydělal 2,6 milionu korun. Na poloviční přivýdělek pak dosáhli jeho straničtí kolegové - bývalá ředitelka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková a náměstek karvinské nemocnice Radek Sušil. Lékaři Hassanu Mezianovi z ČSSD vynesl pronájem nemovitostí v Litoměřicích 2,2 milionu korun.

Balíkovač sena, les i dluhy

Někteří senátoři loni kupovali automobily, Jaromír Jermář z ČSSD dal přednost balíkovači sena. Za jeho třetinu zaplatil 35 500 korun. K obdarovaným loni patřil sociálnědemokratický předseda Senátu Milan Štěch, který od členů rodiny dostal les o rozloze 9522 metrů čtverečních.

K nejzadluženějším senátorům pak patřil exministr Jiří Dienstbier z ČSSD, který vyčerpal úvěry ve výši zhruba 4,1 milionu korun. Starosta Božího Daru Jan Horník z hnutí Starostové a nezávislí vykázal dluh ve výši 3,2 milionu korun, místopředseda Senátu Ivo Bárek z ČSSD dvoumilionovou hypotéku.

V registru chyběla v pátek odpoledne oznámení za loňský rok od místopředsedkyně Senátu Miluše Horské a šumperského starosty Zdeňka Brože z klubu KDU-ČSL, lékaře Ladislava Václavce za ANO a lékařky Aleny Dernerová zvolená za Spojení demokraté – sdružení nezávislých, která se ale staronovou členkou horní komory stala teprve letos. Dokumenty mohou dodat také poštou, v tom případě rozhoduje datum odeslání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme