Majetková rošáda kolem TV Nova pokračuje

Spoluzakladatelé televize Nova Vlastimil Venclík, Peter Hunčík a Josef Alan prodali své podíly sdružené ve společnosti Vilja finanční společnosti PPF, která mimo jiné vlastní Českou pojišťovnu. Znamená to, že PPF ovládl minimálně čtvrtinu ve firmě CET 21, která drží licenci na vysílání televize Nova. Fakticky se tak zhroutila jednání mezi hlavními postavami boje o Novu - jednatelem CET 21 Alešem Rozehnalem a vlastníkem servisní společnosti televize Česká produkční 2000 Jiřím Šmejcem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný

Vladimír Železný | Foto: TV NOVA

Co konkrétně znamená, že Venclík, Hunčík a Alan prodali svůj podíl společnosti PPF, to shrnul Michal Jankovec, který všechny tři spoluzakladatele mediálně zastupuje. "Jde o vstup silného finančního investora, který zjevně zabezpečí překonání stávajících finančních problémů Novy a taktéž zajistí efektivní rozvoj společnosti do budoucna."

Zkrachovala jednání mezi panem Rozehnalem a panem Šmejcem?

"V tomto případě se nepodařilo najít společnou dohodu všech, tehdy tří jednajících stran, a proto bylo přistoupeno k tomuto řešení."

PPF má velmi výhodnou vyjednávací pozici: Pokud by totiž neplatilo navýšení majetku z roku 2000 ve společnosti CET 21, což už jednou soud potvrdil, měl by PPF vyhráno. Patřila by mu naprostá většina v CET 21 a fakticky by tedy ovládl televizi Nova a rozhodl by například o osudu Vladimíra Železného.

"Jako nový spolumajitel této společnosti jsme připraveni podílet se na řešení stávající finanční situace společnosti. Pomoc bude směřovat zejména do oblasti procesu finanční restrukturalizace společnosti CET 21," řekl Radiožurnálu Ivo Lackovič, ředitel marketingu PPF.

Znamená to, že Vladimír Železný zůstává nadále ředitelem?

"To já bych v tuto chvíli nekomentoval, personální záležitosti v tuto chvíli nejsou na pořadu dne," odpověděl Lackovič.

Lidé kolem Vladimíra Železného ale tvrdí, že smlouvy mezi PPF a Viljou jsou neplatné, neboť MEF Holding Jiřího Šmejce měl na Vilju předkupní právo. "Zastáváme jednoznačně názor, že nelze legálně prodávat akcie, které jsou zajištěny opční smlouvou," sdělil Martin Chalupský, mluvčí Železného.

Svou pozici ale posílil i Jiří Šmejc. Libuše Šmuclerová, programová ředitelka Novy, totiž převedla svá akcionářská práva ke společnosti Edikon na jeho MEF Holding. Spolu se pak dohodli na společném postupu při řešení situace kolem TV Nova. Edikon vlastní z 50 procent Šmuclerová a z 50 procent bývalý právník Vladimíra Železného a jednatel CET 21 Aleš Rozehnal.

Televize Nova pozastavila hotovostní platby. Mluvčí CET 21 Martin Chalupský tvrdí, že jde o přechodné opatření v souvislosti se současnou situací kolem televize. Nova zastavila výplatu honorářů a faktur přes pokladnu. Výplata záloh na výrobu pořadů se proplácí jen do 20 tisíc korun. Chalupský ale říká, že se ekonomická situace Novy stabilizuje. Dokládá to tím, že zástupci České konsolidační agentury a České produkční 2000, která je servisní organizací TV Nova, včera podepsali dohodu o restrukturalizaci úvěru, který agentura převzala z ČSOB.

Marika Táborská, Patrik Kaizr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme