Majetkové vyrovnání státu s církvemi ohrožují další spory

Odpůrci návrhu zákona o restituci církevního majetku nejsou spokojení ani po doplnění sněmovnou požadovaných informací. Dál chtějí přesné ohodnocení církevního majetku, kterého by se měly restituce týkat. Dokumenty, kterými minulý týden upřesnila tuto normu vláda, považuje autor návrhu na doplnění zákona Vlastimil Tlustý z ODS za nedostatečné. Tento dodatek dostali poslanci obratem s tím, že se materiál znovu objeví v Poslanecké sněmovně 6. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

katedrála sv. Víta | Foto: Marián Vojtek

Navrhovatel doplnění, poslanec za ODS Vlastimil Tlustý v České televizi řekl, že způsob, jakým byl majetek definován a oceněn, je v podstatě trestný. Hlasovat pro něj nemůže: "Ten návrh, tak jak je nám doložen, restituční není. Pracuje s tržními cenami a nepoužívá vůbec žádné ocenění. Já bych se odvážil tvrdit, že ten dodatek číslo 83 miliard v podstatě vylučuje. Je to důkaz toho, že to číslo nebylo seriozně vypočteno, tak jak to říkají zákony a vyhlášky."

Jako další řekl v České televizi stínový ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák, doplněné informace jsou podle opozice nedostatečné: "Ty podklady, které jsme dostali jsou odfláknuté, nejasné a jsou to čtyři stránky. Nezlobte se, ale připadá mi, že je to trošku málo - aspoň to, co jsem dostal já. Myslím, že také poslanci potřebují trochu času na to, aby se mohli přesvědčit, zda ta matérie, kterou dostaneme, je v pořádku či není."

Vládá svůj návrh brání

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče z ODS byl návrh církevního zákona doplněn o data, určená až pro druhé čtení zákona. Ta vycházejí z analýz Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky.

Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) v České televizi řekl, že ještě vidí prostor na posouzení rozsahu doplnění ve sněmovních výborech a ve zmíněném druhém čtení. Návrh církevního zákona byl prý připravován svědomitě: "My máme na ministerstvu samozřejmě archivy a někdy - téměř před deseti lety - sociálně demokratická vláda nebo ministerstvo odhadlo celkovou sumu zhruba na 100 miliard korun. Přidáme-li si k tomu téměř 10 let a vezmeme si, že peníze mají jinou hodnotu a jsou jiné ceny, tak se prakticky shodujeme. Takže to není nic, co bychom si vycucali z prstu."

Do druhého čtení zákona má připravené pozměňovací návrhy i místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová. Týkají se zkrácení doby splátek při vyrovnání státu s církvemi z šedesáti na dvacet let a svatovítské katedrály na Pražském hradě. Ta by podle ní měla patřit státu a církev by ji měla spolu se státem spravovat.

Kardinál se cíti pod tlakem

Katolická církev teď zřejmě bude muset volit: Buď katedrála svatého Víta, nebo zákon o církevních restitucích. Kardinál Miloslav Vlk k tomu Radiožurnálu řekl, že se kvůli církevnímu zákonu cítí pod tlakem politiků. Podle kardinála je nové řešení vyrovnání velmi problematické a církev by jej musela brát jako vydírání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kardinál M. Vlk k majetkovému vyrovnání státu s církví

Podle vládního návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi je finanční odškodnění sedmnácti církvím a náboženským společnostem vypočítáno na 83 miliard korun. Při šedesátileté splátce by částka vzrostla kvůli úrokům na 270 miliard korun.

Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme