'Majetkový striptýz povede k závisti.' Senátoři napadli rozsah zveřejňování majetku u Ústavního soudu

Pět desítek senátorů podepsalo návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části zákona o střetu zájmů, která se týká rozsahu zveřejňování majetku. Návrh byl podán ve čtvrtek dopoledne, řekl předseda senátorského klubu Starostů Jan Horník.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Návrh se týká povinnosti veřejných funkcionářů zveřejňovat veškerý majetek včetně údajů o společném jmění manželů a manželek nebo společníků ve firmách. Senátoři v tom vidí zásah do soukromí osob, jichž se zákon netýká.

Pohled do peněženek ministrů: projděte si majetková přiznání členů Sobotkovy vlády

Číst článek

Návrh má podle Horníka podáním zajistit, že za nedodržení povinnosti komunálním politikům nebude prozatím hrozit sankce až 50 000 korun.

Ustanovení, které se vztahuje i na obecní radní, podle Sdružení místních samospráv vadí řadě místních představitelů. Mnozí z nich kvůli tomu chtějí funkce ve vedení obcí opustit a příští rok už nechtějí znovu kandidovat.

Důvodem je podle předsedy sdružení a europoslance STAN Stanislava Polčáka to, že „majetkový striptýz" komunálních politiků povede k závisti a vytváří příležitost pro zloděje.

Šikana i porušování podmínek rovné soutěže

Povinnost detailně zveřejnit majetek „může sloužit k šikaně určité části osob v České republice", řekla ve středu televizi Prima advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která se senátory stížnost připravila. Podnikatelé nebo ti, jimž zaměstnavatel smluvně zakázal zveřejňování příjmů, jsou podle advokátky vyřazeni z regionální politiky.

'Lex Babiš' je protiústavní, tvrdí prezident Zeman. Zákon napadl u Ústavního soudu

Číst článek

Zveřejňování informací u společníků a akcionářů navíc narušuje podmínky rovné hospodářské soutěže, míní advokátka.

STAN chce navíc novelou omezit přístup k majetkovým přiznáním politiků. O přístup k těmto údajům by musel zájemce požádat správce registru přiznání, uvedla poslankyně STAN Věra Kovářová. Zájemce by podle novely musel žádost zdůvodnit a příslušný komunální politik by o tom byl informován, dodala.

Poslední verze zákona o střetu zájmů byla přijata počátkem roku, kvůli úpravě pravidel pro podnikající členy vlády získala označení „lex Babiš". Kvůli tomu normu už v únoru napadl u ÚS také prezident Miloš Zeman.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme