Co s domy a pozemky, které nikomu nepatří? Jejich počet se snížil, některým úřad našel nové vlastníky

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových snížil od spuštění projektu Mapa majetku státu v polovině roku 2015 do konce letošního června počet neexistujících a likvidovaných státních firem v katastru nemovitostí o 58 procent na 580. Úřad to uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě. Rovněž snížil počet tzv. bezprizorních nemovitostí, tedy zapsaných na neexistující podniky, z 25 557 na 12 406.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V některých případech úřad bezprizorní pozemky převedl do majetku obcí. (Ilustrační foto) | Zdroj: Google Maps

Úřad prověřuje u zaniklých vlastníků bezprizorních nemovitostí jejich právní nástupce a ty pak vyzývá, aby zjednali nápravu. Pokud se žádného právního nástupce nepodaří dohledat, úřad ohlásí nemovitosti v souladu se zákonem za své vlastnictví. Následně pak státní majetkový úřad může převést nemovitosti na jiné vlastníky.

Problém ‚prázdných schránek‘. ‚Nemuseli bychom stíhat všechny firmy,' míní šéf státních zástupců

Číst článek

„Prošetřování jednotlivých případů je mimořádně časově i odborně náročné. Údaje musíme často vyhledávat například v pozemkových knihách nebo archivech. Za čtyři roky se nám podařilo snížit počet bezprizorních nemovitostí o téměř sedmdesát procent, což je skvělý výsledek,“ dodala generální ředitelka majetkového úřadu Kateřina Arajmu.

Úřad tak například zdarma převedl obci Skuhrov nad Bělou v podhůří Orlických hor dva pozemky pod místní komunikací v hodnotě téměř čtvrt milionu korun dříve zapsané na státní podnik Orlické strojírny. Dále například v Jindřichově Hradci majetkový úřad dohledal a následně převzal stavební pozemek a na něm stojící zemědělskou stavbu v obci Staré Hobzí. Majetek byl v katastru nemovitostí zapsán na neexistující státní podnik Zemědělské zásobování a nákup, koncern, který zanikl v roce 1991.

Projekt Mapa majetku státu ukázala, že k 1. červenci 2019 bylo v katastru nemovitostí vedeno celkem 1053 subjektů hospodařících s 1,53 milionu státních nemovitostí. Nejvíce nemovitostí státu spravuje Státní pozemkový úřad (486 402 nemovitostí). Druhý nejvyšší počet nemovitostí je evidován na Lesy ČR (477 535 nemovitostí). Třetí jsou státní podniky Povodí, které mají dohromady 144 324 nemovitostí. Samotný úřad je na čtvrtém místě s 104 795 nemovitostmi.

Úkolem úřadu je zastupovat Českou republiku v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad tak vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. Úřad rovněž jedná v právních sporech ve věcech majetku, s nímž sám hospodaří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme