Majitel moravskokrumlovského zámku nepovolí přesun epopeje

V Moravském Krumlově hlídá vchod do areálu zámku policie. Pokračuje tak boj o Slovanskou epopej. Do letitého sporu se totiž vložil i majitel zámku, kterým je společnost Incheba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muchova Slovanská epopej | Foto: Tomáš Berger

Boj o Slovanskou epopej pokračuje. Před branami moravskokrumlovského zámku čeká na galeristy z Prahy vedení města a policie. Chtějí Pražanům zabránit v přístupu k výstavě. Radnice v Moravském Krumlově vydala opětovný zákaz převozu Muchových obrazů v pátek, pražská galerie jej ale nerespektovala.Dokud však galeristé nepřijedou přímo na místo, není možné nic dělat, říká moravskokrumlovský starosta Jaroslav Mokrý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupce Incheby Radovan Ježovič si stěžuje na neinformovanost

„V tuto chvíli není možné činit žádné kroky, protože se sice dostavili zástupci městského úřadu přenesené působnosti s exekučním příkazem, ale ten je zapotřebí předat do rukou těm, kteří tak konat nemají, a ti tady nejsou – pracovníci galerie hlavního města Prahy,“ vysvětlil Mokrý.

Musí se o tom sepsat protokol, který vezmou na vědomí, podepíšou a teprve tím pádem bude epopej zapečetěna až do rozhodnutí o celé kauze,“ dodává moravskokrumlovský starosta.

Incheba nepustí zástupce galerie

Do letitého sporu se totiž vložil i majitel zámku, kterým je společnost Incheba. Jednáním pražkého magistrátu ve věci stěhování epopeje je společnost znepokojena a chce dnes vstupu galeristům na zámek zabránit, vysvětluje zástupce Incheby Radovan Ježovič.

„V podstatě v pátek jsme se až z médií dozvěděli, že byl na cestě nějaký těžkotonážní jeřáb, který měl operovat v našich prostorech, V pátek před branou stála bezpečnostní služba, která hlídala vstup do zámku. Vůbec jsme o tom nebyli informovaní, nikdo nás neupozornil, nevyzval. V této chvíli dochází k porušování našich vlastnických práv a budeme se bránit.“

Pražští galeristé si minulý týden bez vědomí Incheby najali na ostrahu zámku bezpečnostní službu a začali balit obrazy na převoz. Praha naopak podala na společnost žalobu s tím, že brání ve stěhování epopeje.

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme