Majitelé aut s podvodným softwarem na manipulaci emisí se technické kontroly bát nemusí

Kolem 150 tisíc českých řidičů jezdí v autech, která mají upravený software na manipulaci emisí. Volkswagen kvůli tomu chystá hromadnou svolávací akci, řidiče osloví ministerstvo dopravy. I kdyby ovšem majitelé těchto aut do servisů nedorazili, nemusí se bát, že jejich auto neprojde technickou kontrolou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle všech dostupných informací by motorová řada EA 189 měla být označena čtyřpísmenným kódem začínající písmenem C. V Česku se aut s tímto motorem prodalo mezi roky 2009 až 2013 zhruba 150 tisíc.

Ministerstvo dopravy během října začne svolávat jejich majitele k dobrovolné servisní prohlídce. Pan Pavel, který má dotčený motor pod kapotou svého auta, se na ni ale nechystá.

Přehrát

00:00 / 00:00

S majitelem auta, které má nainstalovaný podvodný software na manipulaci emisí, natáčel Matěj Skalický

„Pokud bych vysloveně musel, pravděpodobně bych to udělal. Ale z vlastní vůle to asi nebudu řešit. Nechci plýtvat časem na to, abych řešil problémy někoho jiného. To auto v zásadě funguje správně,“ říká.

Nebojí se ani, že by jeho auto příště neprošlo u STK. A ani nemá proč, vysvětluje jeden z pracovníků Stanice technické kontroly Jan:

„Na STK se tento problém neřeší, protože emisní stanice neměří oxidy dusíku, ale pouze kouřivost u dieselových motorů. Neobával bych se proto problémů na STK s případnou technickou kontrolou.“

Emise oxidů dusíku se měří ještě před vstupem daného typu auta na trh, při takzvané homologaci.

Podvodný software, který tato měření manipuluje, Volkswagen nainstaloval do 11 milionů aut. Zatím se neví, jak bude koncern tyto vozy upravovat, aby jejich emise odpovídaly limitům. A není ani jasné, zda to třeba nakonec neovlivní i jízdní vlastnosti.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme