Majitelé domů chtějí zažalovat stát ve Štrasburku

Majitelům činžovních domů svitla naděje na brzkou deregulaci nájemného. Získali ji rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který se postavil proti regulovanému nájemnému v sousedním Polsku. Soud vyhověl žalobě polské majitelky nemovitostí Marie Hutten-Czapské a konstatoval, že regulace porušuje její vlastnická práva. Čeští majitelé domů považují rozhodnutí za precedent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská ulice | Foto: Jan Rosenauer

"Předpokládáme, že zhruba do měsíce bychom měli podat žalobu k Evropskému soudu ve Štrasburku tak, aby se potom k nám mohli přidat případně i ostatní majitelé domů," říká místopředseda Sdružení majitelů domů Robert Axamit.

Majitelé už léta upozorňovali na to, že regulované nájemné ani nepokrývá náklady na údržbu nemovitostí. V jejich prospěch dokonce před třemi lety rozhodl Ústavní soud, ale vláda se jeho verdiktem nikdy neřídila. Teď bude podle předsedy Sdružení Tomislava Šimečka za to platit. Majitelé hodlají žádat náhradu škod, které jim od té doby vznikly.

"My odhadujeme, že v případě, že se dobudeme obdobného rozsudku, že ta částka bude minimálně kolem 30 miliard korun."

Ministerstvo pro místní rozvoj se žalob ve Štrasburku prý nebojí. Náměstek ministra Ivan Přikryl připomíná, že polská žaloba ležela u soudu léta a že ministerstvo už připravuje zákon, kterým by se nájemné uvolnilo.

"Nájemné by se mělo přizpůsobit tržní ceně nemovitosti v přechodné době a dále kopírujeme model, který je obvyklý v sousedních zemích a v Evropské unii," říká Přikryl.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme