Majitelé domů mají šanci na zrušení daně z nemovitosti, píší HN

Hospodářské noviny informují o tom, že ministři uvažují o tom, že majitelům domů prominou daň z nemovitosti. Právo se zaměřilo na kauzu, ve které policista jako soudní znalec zpochybnil v posudku sám sebe. Mladá fronta Dnes upozorňuje na nedostatek vakcíny proti klíšťové encefalitidě v lékárnách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Několik desítek tisíc vlastníků bytových domů má šanci, že v budoucnu nebudou muset platit daň z nemovitosti, píšou Hospodářské noviny. S návrhem na takové řešení přišlo Sdružení majitelů domů na ministerstvo pro místní rozvoj.

Podle advokátky Kláry Veselé Samkové, která sdružení zastupuje, by to mohla být jedna z kompenzací, kterou může stát začít narovnávat majetkové křivdy.

Vlastníci domů postavených do roku 1949, kteří vybírají od nájemníků regulované nájemné, jsou od daně z nemovitosti osvobozeni už teď. Tato úleva jim ale má po zdaňovacím období 2007 skončit. Další prodloužení by jim ročně přineslo několik miliard korun.

Politici se podle HN zrušení daně nebrání. Podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka by ale vstřícnost státu měla záviset i na sporu o padesát miliard Kč, které po Česku vlastníci domů požadují. Obrátili se kvůli tomu na soud ve Štrasburku a teď čekají, až se jejich případem začne zabývat.

To, aby byl "pardon" na daň z nemovitosti prodloužený minimálně do roku 2010 v těch domech, kde se platí regulované nájemné, podle listu nevadí ani opozici. Sami majitelé domů vidí daňové úlevy jen jako jednu z náhrad ušlých příjmů.

Podle šéfa sdružení Tomislava Šimečka to ale určitě není ta nejdůležitější. Mezi ně by měla patřit třeba přímá finanční kompenzace, dluhopisy nebo úleva na dani z příjmů, řekl Šimeček Hospodářským novinám.

V jiném článku stejný deník uvádí, že velké české nemocnice čeká platová revoluce. Do dvou let by už neměli za čtyřicet miliard, které jimi protečou, zodpovídat málo placení ředitelé, ale špičkově odměňovaní manažeři s individuálními smlouvami.

Zdravotníci, kteří pracují ve velkých nemocnicích, pak přestanou být placeni podle tabulek, ale podle toho, jak si jejich práce váží jejich šéfové. Hospodářské noviny to píšou s odvoláním na zákon o zřízení univerzitních nemocnic, který by měl platit od ledna 2009.

Inspekce ministra vnitra se zajímá o experta z oddělení kriminalistické techniky západočeské policejní správy v Plzni Miloslava Myslíka, který je současně soudním znalcem v oboru elektrotechnika.

Jak zjistil deník Právo, Myslík jako policista zpracoval odborné vyjádření pro potřeby trestního řízení a následně, coby soukromá osoba, vyhotovil pro obhajobu znalecký posudek s rozdílným závěrem. Na celou věc se přišlo během hlavního líčení s mužem, obžalovaným z vraždy manželky.

Soud zatím nerozhodl, jestli Myslíkův znalecký posudek pro obhajobu připustí jako důkaz. Krajské státní zastupitelství to vidí jako střet zájmů. Podle něj je nemyslitelné, aby policista informace získané v rámci svého zaměstnání prodal protistraně. Policie zatím Myslíka postavila mimo službu. Definitivně o jeho osudu rozhodne až na základě výsledků šetření Inspekce ministra vnitra.

"Nemáme, zkuste se zeptat za týden." Takovou odpověď si podle Mladé fronty Dnes vyslechne většina lidí, kteří v Česku shánějí vakcínu proti klíšťové encefalitidě. Přitom právě na začátku jara je o očkování největší zájem.

V lékárnách tak vzniká seznam těch, kteří si vakcíny objednali a čekají na jejich dovoz. Objevit by se na trhu měly znovu v polovině příštího týdne, to už ale budou podle dovozců dražší.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme