Majitelé domů se opět obrátí na Ústavní soud

Vládní koalicí chystaná deregulace nájemného nejspíš opět skončí u Ústavního soudu. Jestli to tak skutečně bude a případně kdy, chce Sdružení majitelů domů oznámit dnes. Tvrdí totiž, že ani trojí zvýšení činží až o 10 procent tři roky nepokryje náklady prosté reprodukce bytů. Navíc Sociální demokraté chtějí, aby obce rozhodovaly o tom, jestli je maximálně 10procentní zdražení nutné v plné míře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bytový komplex | Foto: Jan Rosenauer

To by měl, podle Tomislava Šimečka se Sdružení majitelů domů, opět řešit Ústavní soud. "Každopádně ten návrh je špatný v tom, že nás za chvíli čeká zvýšení DPH stavebních prací v bytovém sektoru, čeká nás zvýšení nákladů na pdržbu domů použitím nových evropských norem a samozřejmě z 10 procent je třeba odečíst inflaci."

Ministerstvo pro místní rozvoj přitom chystanou deregulaci označuje za přechodnou - definitivní řešení chce připravit do 3 let. Podle svého mluvčího Petra Dimuna ministerstvo věří, že to Ústavní soud vezme v úvahu, a že stížnost majitelů domů zamítne. "Tento přechodný zákon, který podle našeho názoru není v rozporu s ústavou, má nám pouze získat čas pro to, abychom tento problém vyřšili. Lepší je přijmout aespoň nějaké řešení na přechodnou dobu a během této přechodné doby dojít k takovému řešení, které bude dobré a které bude s konečnou platností řešit problém otevření trhu s nájemními byty."

Nejnovější koaliční kompromis o nájemném mají poslanci schvalovat už tento týden.

Markéta Kaclová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme