Majitelé panelových domů mohou žádat o výhodnější úvěry na opravy

Ode dneška mohou všichni majitelé bytových domů v Česku žádat o levnější úvěry na opravy budov. Půjčky jim poskytuje Státní fond rozvoje bydlení v rámci programu Panel 2013. Úvěry mohou být splatné až 30 let a vztahují se na veškerý bytový fond.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zateplování panelových domů ve Vlašimi (4)

Zateplování panelových domů ve Vlašimi (4) | Foto: Karel Chlumec

Pan Jan je majitelem panelového domu v Rumburku. Jeho budova nutně potřebuje nová okna, výtahy a zateplení. Rozhodl se proto, že Státní fond rozvoje bydlení požádá o půjčku.

Za největší výhodu považuje nízkoúročený úvěr s dlouhodobou fixací. Základní úroková sazba totiž začíná na 1,09 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o novém dotačním programu Státního fondu pro rozvoj bydlení přiblížil v Ozvěnách dne ředitel fondu Jiří Koliba.

„Úroková sazba je pro nás nejpodstatnější, je mnohem lepší, než mají komerční banky. Připravujeme veškeré žádosti a potřebné dokumenty, chtěli bychom to podat do konce měsíce,“ říká Jan.

Program Panel 2013 je určen například pro opravy balkonů, oken a společných prostor bytových domů. O úvěr může Státní fond rozvoje bydlení žádat fyzická osoba, společenství vlastníků jednotek, družstvo, město nebo obec.

V Jihlavě zbývá opravit 20 procent paneláků, státní úvěr na všechny stačit nebude

Číst článek

Podmínkou podle ředitele Státního fondu rozvoje bydlení Jiřího Koliby je, že si o půjčku majitel domu zažádá před zahájením stavebních prací. Dům pak musí prvních pět let sloužit výhradně k bydlení. Pro letošní rok očekává, že se pomocí úvěrů opraví několik desítek tisíc bytů.

„Když počítáme průměrnou částku 250 až 350 tisíc korun na jeden byt, vychází nám to na 30 tisíc bytů,“ uvádí Koliba.

„Zatímco v minulosti vlastníci bytového fondu vraceli finanční prostředky bankám, kterým jsme my dotovali výši úroků, tak nově bude příjemce úvěru, vlastní bytového fondu, vracet jistinu přímo Státnímu fondu rozvoje bydlení a ten ji bude moci půjčit dalším vlastníkům bytového fondu,“ vysvětlil náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Podle něj nechystá stát pro udělení úvěru žádné zvláštní podmínky. „Budeme vybírat samozřejmě s ohledem a s důrazem na rozsah oprav, komplexnost oprav, jinak nepředpokládám, že bychom nějak preferovali jednoho žadatele před druhým. Nechceme a nebudeme rozlišovat mezi žadateli v tom smyslu, zda se jedná o panelák nebo dům vystavěný nepanelovou technologií,“ říká.

Na severu Čech už většina družstev úvěry na opravu domů využila, program Panel přesto láká

Číst článek

Na letošní rok vyčlenil Státní fond rozvoje bydlení na tyto půjčky 210 milionů korun. Částka se ale bude podle jeho ředitele Jiřího Koliby ještě zvyšovat. Mohla by dosáhnout až jedné miliardy korun.

„Já sám jsem přesvědčen o tom, že v horizontu jednoho možná dvou let půjde náběh strmě nahoru. V tuto chvíli to ale nikdo z nás nedokáže odhadnout. Proto jsme pro první alokaci vyčlenili tuto částku, ale jsme připraveni podpořit revitalizace bytového fondu až jednou miliardou korun ročně ze zdrojů SFRB, což už je myslím zajímavější částka,“ věří Kalous.

Stará okna se dají v rámci akce Panel vyměnit také | Foto: Olga Štrejbarová

Podle předsedy Svazu bytových družstev Víta Vaníčka je dobře, že se vláda k podpoře oprav po dvou letech vrací. Částka je ale podle něj nízká.

„210 milionů je méně než málo. Pro ilustraci, tato částka pokryje rekonstrukce pro cca 1000 bytů napříč republikou. Pokud si představíme, že průměrný panelový dům má okolo padesáti bytů, tak tato částka obslouží něco málo přes dvacet domů. To je na celou republiku žalostně málo. My to bereme jako začátek nějaké nové vládní politiky,“ tvrdí Vaníček.

Prezident sdružení Centrum regenerace panelových domů Tomáš Fendrych nechce zatím nový systém financování oprav hodnotit. Dva roky bez dotací jsou ale podle něj na stavu bytových domů znát.

„Útlum určitě je znatelný, jak na straně dodavatelů, tak na straně odběratelů. Doznívaly rozjeté projekty, jak co se týká příspěvku od SFRB, tak ze Zelené úsporám. Nicméně nové projekty se nerozjížděly,“ upozorňuje Fendrych.

Věra Pfeifferová, Jan Beneš, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme