Majitelé podezřelých firem se už zřejmě nebudou moci skrývat za anonymní akcie

V Poslanecké sněmovně jde dnes do závěrečného schvalování vládní novela, která reguluje anonymní akcie. Podle ministerstva spravedlnosti by se tím měla omezit například možnost praní špinavých peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zdravotnická knížka IZIP, předražené zakázky pro pražský IKEM a dopravní podnik nebo karta Opencard - to jsou příklady jen některých kauz, za kterými stojí firmy s nejasným vlastníkem.

Nově už by se takové společnosti k veřejným penězům tak snadno dostat neměly. „To je základním cílem zákona, aby se vždy vědělo, kam každá veřejná koruna, euro či jakákoli jiná měna putuje a kdo skutečně s ní nakládá,“ říká ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

Vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

Normu podporují i opoziční sociální demokraté. Podle místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka by ale měl stát jít ještě dál a anonymní akcie zrušit úplně, jako je to v jiných zemích.

„Vlastně už jenom tři země, ostrov Nauru, Marshallovy ostrovy a Česká republika, mají akcie na doručitele v listinné podobě, takže je to trochu ostuda. Tento návrh se vypořádává pouze s tímto dílčím problémem, ale má svou důležitost. Takže tady bychom se vlastně stali civilizovanější zemí z hlediska zacházení s finančními prostředky,“ podotkl Zaorálek.

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme