Majzlík se rozešel s Unií svobody

Tým předsedy US-DEU Petra Mareše uhájil na hradeckém sjezdu unionistů své místo ve vedení strany i setrvání ve Špidlově kabinetu. Spolupráce Unie svobody a Demokratické unie, kterou měl sjezd v Hradci Králové završit, ale skončila krachem. Šéf DEU Ratibor Majzlík totiž oznámil odchod ze strany. Důvodem je nesouhlas s další účastí unionistů v socialistické vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ratibor Majzlík | Foto: Alexandra Mlejnková

"Republikové předsednictvo mě pověřilo vám oznámit, že pro nás tímto dnem končí integrační proces a členové Demokratické unie, kteří jsou v rámci US-DEU, budou hledat cestu, která je povede k naplnění projektu, o kterém jsme přesvědčeni, že je pro budoucnost České republiky neméně tak důležitý jako projekt pokračování ve vládní spolupráci, pro který jste se rozhodli vy," sdělil delegátům celorepublikového shromáždění v Hradci Králové Ratibor Majzlík.

Odchod zhruba 300 členů platformy DEU Majzlík oznámil před obědem. Z hradeckého hotelu Černigov, kde sjezd zasedá, však odjel jen se třemi dalšími delegáty. Kolik členů DEU se nakonec přidá na jeho stranu a unionisty opustí, zatím není jasné. Podle integrační smlouvy měl právě na hradeckém sjezdu Majzlík skončit na postu pátého místopředsedy unionistů a završit tak proces spojení obou stran.

Majzlíkovo rozhodnutí značně rozčílilo šéfa unionistických poslanců Karla Kühnla. Jak řekl, velmi se ho dotklo, že ho jeho dosavadní kolega podvedl. "Protože když jsme v červnu, kdy mělo skončit toto zvláštní aranžmá pro něho osobně a pro platformu DEU, tak mi jasně slíbil, že když to bude prodlouženo do tohoto shromáždění, že nebude podnikat žádné kroky, které by poškozovaly stranu - jiným slovy že neudělá to, co teď udělal. A já jsem to byl, kdo přesvědčil stranu o tomto prodloužení, a proto se cítím osobně podveden."

Lídři unionistů nicméně tvrdí, že straně žádný rozkol nehrozí. Její název, značka ani ostatní atributy včetně setrvání ve vládě se podle nich nemění. Odhadují, že společný svazek US-DEU opustí s Majzlíkem jen několik desítek členů.

"Tady zazněla zcela zřetelně vystoupení členů platformy DEU, kteří se k tomu staví zcela opačně (než Majzlík), a já to chápu jako krok, který je legitimní; kolega Majzlík nesouhlasí s politikou Unie svobody-DEU a poctivě na to zareagoval tím, že vystoupil," říká šéf strany Petr Mareš.

Celorepublikové shromáždění unionistů hned zkraje jednání odmítlo Majzlíkův návrh na volbu nového vedení strany. Návrh podpořilo jen 15 delegátů, 22 se zdrželo hlasování a 161 bylo proti.

Marešův tým už delší dobu čelí ostré kritice z vlastních řad. US-DEU se navzdory nákladné agitaci nazvané Agenda 12 nedaří v průzkumech veřejného mínění prolomit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny, což část členské základny přisuzuje účasti pravicové strany ve Špidlově socialistické vládě.

Mareš si vpodvečer pochvaloval věcnou atmosféru sjezdového jednání. Jeho největší oponenti jako Hana Marvanová či senátor Robert Kolář buď do Hradce vůbec nepřijeli, nebo nakonec v diskusi, jako třeba šéf pražských unionistů Tomáš Vrbík, nevystoupili.

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme