Maketa výtahu upozorňuje na potřebu bezbariérové dopravy v Praze

Na náměstí Franze Kafky v Praze si dnes lidé mohou prohlédnout kabinu výtahu ke stanici metra Staroměstská. Na nástupiště se s ní ale nedostanou, protože jde pouze o maketu. Happeningovou akcí s názvem Živý sen chtějí handicapovaní lidé z Prahy upozornit na problémy, se kterými se musejí v hromadné dopravě dennodenně potýkat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Happening na náměstí Franze Kafky v Praze

Happening na náměstí Franze Kafky v Praze | Zdroj: ČTK

Z 57 stanic metra je bezbariérový vstup u 36. Je to proto, že při stavbě starých stanic v centru se na vozíčkáře zkrátka příliš nemyslelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na happeningu Živý sen v Praze natáčel reportér Jan Herget

I když všechny stanice, které se postavily za posledních 20 let už mají přístup bez omezení, Erik Čipera ze sdružení Asistence připomíná, že je stále co zlepšovat:

„Situace není dobrá, chybí většina tramvají, chybí většina autobusů. V minulosti se to nezlepšovalo právě proto, že na to nikdo neupozorňoval. Proto my děláme tyto akce, aby to zase neusnulo, jako se to stalo třeba před šesti lety, kdy byla pauza pět let, kdy se nezpřístupnila ani jedna stanice metra."

V maketě výtahu můžou kolemjdoucí vidět i výstavu fotografií, které zachycují vozíčkáře ve stanicích metra. Jejich jízda většinou končí u eskalátorů, které bez cizí pomoci nepřekonají.

Handicapovaný herec Jan Potměšil popisuje, jaké to je, když se o něco takového přece jen pokusí: „Je to docela horor, protože schody jsou poměrně vysoké. Musím říct, že jsme způsobili takovou davovou paniku u všech lidí, kteří jeli okolo dolů nebo nahoru, protože viděli, že tam trochu bojujeme o život. Nakonec jsme to dokázali s pomocí dvou chlapů po nejezdících schodech, ale je to nedobytná stanice.“

Organizátoři dodávají, že touto akcí nechtějí kritizovat Dopravní podnik nebo vedení města. Naopak, v posledních letech se daří jejich spolupráci. Sdružení Asistence například navrhuje, ve kterých stanicích by se měly výtahy vybudovat co nejdřív.

Praha slibuje zlepšení situace

Za poslední rok se otevřely hned tři bezbariérové přístupy do stanic metra Chodov, Háje a Národní třída. Ilona Vysoudilová z pražského Dopravního podniku upřesňuje, že v tomto trendu se bude pokračovat i v dalších letech:

„Mezi další prioritní stanice patří Anděl, Můstek A i B nebo například stanice I. P. Pavlova. Plán je takový, že pokud bude přidělována dotace z magistrátu, tak do roku 2015 by stanic mělo být co nejvíce. Budeme se snažit, aby byl bezbariérový přístup téměř všude."

Zpřístupnění jedné stanice v centru Prahy ovšem přijde na stovky milionů korun, proto je na místě také trpělivost. Dobrou zprávou pro všechny handicapované cestující snad může být to, že do roku 2017 přibude v ulicích města na 250 nových nízkopodlažních tramvají a nakupují se také nové nízkopodlažní autobusy.

Jan Herget, Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme