Maketu bomby se na letiště podařilo pronést kvůli ‚selhání jednotlivců‘

Pepřový sprej, kuchyňský nůž a napodobeninu bomby v nákladních prostorech ruzyňského letiště řešil sněmovní bezpečnostní výbor. Zakázané předměty do míst střežených agenturou ABL nedávno pronesl pracovník serveru Aktuálně.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha | Foto: Tomáš Adamec

Pozvaní ministři dopravy a vnitra Pavel Dobeš a Jan Kubice označili případ za selhání jednotlivců. Jan Kubice je přesvědčený, že konkrétní lidé nedodrželi předpisy. I přesto, že se údajně nepodařilo prokázat systémové chyby, policie ochranu letiště zpřísnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos byl hostem Ozvěn dne

Oba ministři seznámili sněmovní výbor s opatřeními na posílení ostrahy letiště, která už po incidentu fungují, i s těmi, která se připravují. O těch se bude znovu na výboru mluvit, jak potvrdil jeho místopředseda Jan Vidím z ODS, v polovině října.

„Já myslím, že je v zájmu obou ministerstev, aby nám opravdu řekla ty závěry: jednak ona bezprostřední opatření, ze kterých určitě vyplynuly nějaké personální změny, ale především nás samozřejmě zajímají opatření systémová, aby zkrátka nebylo možné do nákladového prostoru umísťovat ledacos. To prostě možné není,“ uvedl Vidím.

Vstup měla hlídat ABL

Vstup do bezpečnostní zóny mezinárodního letiště v Praze, kterým pronikl novináři nastrčený člověk s maketou výbušného systému, měla hlídat bezpečnostní agentura ABL. Radiožurnálu to potvrdil předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. Podle něj ostraha letiště zodpovídá jen za 19 z celkem 31 vstupů. Ostatní obsluhují najaté soukromé firmy.

Pos před poslanci sněmovního výboru řekl, že vedení letiště okamžitě po incidentu zostřilo kontroly. Bude také mnohem pečlivěji prověřovat spolehlivost bezpečnostních firem a jejich zaměstnanců.

„Je to prověřování spolehlivosti, to se týká konkrétních osob a jejich kvality při výběru do těchto služeb, a potom samozřejmě prověřování způsobilosti k tomu samotnému výkonu.“

„I když to není přímo záležitost týkající se našich vlastních aktivit, tak letiště je touto kauzou do určité míry poškozováno a do určité míry to dehonestuje i kvalitu bezpečnostních kontrol cestujících. Takže my jsme velice aktivní v tomto směru, jsme připraveni spolupracovat jak s ministerstvem dopravy, tak s policií, a ten systém napravit tak, aby se podobné pochybení jednotlivce už neopakovalo,“ prohlásil v Ozvěnách dne předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme