Malá důchodová reforma jde ve sněmovně do závěrečného čtení

Sněmovna poslala do závěrečného čtení takzvanou malou důchodovou reformu, která mění výpočet penzí. Předloha reaguje na výrok Ústavního soudu, podle kterého stát musí víc zohledňovat to, kolik peněz lidé na důchody odváděli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Jaromír Drábek

Ministr Jaromír Drábek | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Těm, kdo platili víc, musí stát na penzích přidat. Týká se to zhruba 20 procent lidí. Mírně se proto sníží důchody dalším sedmdesáti procentům penzistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milada Richterová malá důchodová reforma

Opozice s normou nesouhlasí. Sociálním demokratům se navíc nelíbí, že předloha zavádí i postupné zvyšování věku odchodu do důchodu. Například dnešní dvaceti až třicetiletí by měli jít do penze kolem sedmdesátky.

"My samozřejmě vnímáme to, že je potřeba reagovat na rozhodnutí Ústavního soudu, ale vláda tu reakci pojala jednostranně. To znamená, že zvýhodní vyšší příjmové kategorie, ale na úkor lidí, kteří budou odcházet do důchodu v příštích měsících a letech. Současně takzvaná malá důchodová reforma, která byla k tomuto návrhu připojena, představuje jednostranné řešení. Představuje nerealistickou vizi toho, že lidé budou schopni pracovat do 67, 71 či 75 let. To prostě není reálná představa," říká předseda ČSSD Sobotka.

Premiér Petr Nečas postup vlády hájí. Navíc je přesvědčený o tom, že nastavení průběžného důchodového systému s mírou solidarity bylo správné.

"Ústavní soud přijal překvapivé rozhodnutí. Rozhodnutí, které si nikdo nepřál, po kterém nikdo nevolal, ale na které jsme povinni zareagovat. Na druhé straně považuji také za správné říci, že pokračování parametrických změn v důchodovém systému je nutný krok. A že by tento krok musela dříve nebo později dělat jakákoliv vláda v jakémkoliv politickém složení. Kroky, které děláme v rámci stabilizačního systému, jsou nutné, správné a snaží dívat se dále než jen za nejbližší rok," podotýká premiér.

Bohuslav Sobotka (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek

Podle Nečase má návrh také podporu většiny poslanecké sněmovny.

Zaorálek: Mělo by se počkat

Místopředseda ČSSD a poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek tvrdí, že jde o revoluční postup, ke kterému vláda zatím nemá dostatek dat ani podkladů.

"Já bych se přimlouval za to, pokud se chceme bavit o způsobu zvyšování důchodového věku, abychom v tomto případě například dokázali počkat do roku 2021. Počkat deset let, vyhodnotit situaci na trhu práce, vyhodnotit demografickou situaci, vyhodnotit vybalancovanost důchodového systému a na základě toho rozhodovat o postupu. A ne nyní,“ apeluje Zaorálek.

Ministr práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromír Drábek ale odmítá, že by šlo o neuvážené kroky: „My nemůžeme otálet s parametrickými změnami, protože systém tyto změny vyžaduje. A pokud tyto změny jsou prováděny už od poloviny devadesátých let, tak je správná cesta je přizpůsobovat aktuální situaci. Návrh vznikal na základě velmi detailních propočtů, analýz, na základě zkušeností z jiných zemí. Rozhodně je to návrh, který je opřen o dostatečné argumenty a je relevantní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen NERV a prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok odpovídá v pořadu Stalo se dnes

Podle Jaromíra Drábka je zvýšení věku pro odchod do důchodu nezbytný krok.

„Postupují tak ve většině vyspělých zemí. My jsme dva dny diskutovali v OECD, ve skupině 34 nejrozvinutějších zemí na světě o tom, jaké oni dělají úpravy v penzijním systému. Toto je standardní záležitost. Tak, jak se zvyšuje věk dožití, tak přiměřeně tomu musíme zvyšovat věkovou hranici pro odchod do důchodu,“ uzavírá ministr Drábek.

Rusnok: Nastavení podmínek už nyní je velmi férové

„Je to velmi efektivní politický krok, protože nikomu se nechce jít do důchodu později,“ komentuje výroky sociálních demokratů člen NERV a prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

„Ale to, co vláda dělá, je velmi rozumné a velmi férové vůči těm, kterých se to bude týkat, tedy lidem, kteří půjdou do důchodu někdy po roce 2035. Oni se na to budou moci připravit. Platí pravidlo, že čím je země vyspělejší, tím dělá takovéto průběžné změny s větším předstihem,“ upozorňuje.

Igor Maňour, Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme