České vězeňství zažívá malou revoluci. Odsouzené čeká za dobré chování mírnější režim

České vězeňství prochází revolučními změnami. Ze čtyř typů věznic jsou od neděle dva: s ostrahou a se zvýšenou ostrahou. Zařízení s dohledem a dozorem formálně skončily. Kapacita i umístění věznic zůstávají. Novinka výrazně posiluje pravomoci vězeňské služby v oblastech, kde dřív rozhodovaly výhradně soudy. Sama totiž bude určovat, do jakého oddělení uvnitř káznice trestance zařadí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

„Můžu na osm hodin denně vypadnout z kriminálu ven. Jsem v civilu a je to o něčem jiným,“ pochvaloval si už dřív vězeň Marcel možnost pracovat mimo věznici ve Stráži pod Ralskem.

To se nemění ani po přechodu na dva typy zařízení. Věznice s ostrahou bude mít tři oddělení - s nízkým, středním a vysokým zabezpečením. Z prvních dvou budou moct vězni mimo jiné sami docházet do zaměstnání.

O zařazení odsouzeného rozhodne ředitel věznice na základě doporučení komise složené z vychovatele, psychologa a dalších odborníků. Doteď to určoval v rámci čtyř typů věznic výhradně soud.

Vězeňská služba hledá více než 800 nových zaměstnanců. Chybí dozorci nebo psychologové

Číst článek

„Soud ovšem nedisponuje takovými nástroji, aby mohl dostatečně přesně zohlednit všechna vnější i vnitřní rizika odsouzeného, jeho osobnost, sklony k recidivě a podobně. Slibujeme si od toho jednak daleko přesnější vězeňské populace podle rizik a daleko pružnější systém zacházení s odsouzenými,“ vysvětluje náměstek generálního ředitele Vězeňské služby Simon Michailidis.

Vězeňská služba počítá s tím, že kvůli změnám přesune několik desítek odsouzených uvnitř věznic. Vybavení zůstane stejné. Podle ministerstva spravedlnosti novinka bude motivovat trestance k dobrému chování, protože za odměnu je bude možné pružněji přeřadit do mírnějšího režimu.

Práva odsouzených neutrpí

Tento systém je v Evropě běžný – používá se například v Rakousku, Německu nebo ve Skandinávii. Soudcovská unie v novince problém nevidí, přestože částečně ubírá pravomoci soudům. Prezidentka unie Daniela Zemanová si myslí, že práva odsouzených tím neutrpí.

„Oni se budou moci proti rozhodnutím, o vnitřním zařazení do jednotlivých oddělení věznice, odvolat k soudu, takže možnost přezkumu zůstane zachována. Argumenty, že vězeňská služba může vnímat lépe vývoj osobnosti vězně, jeho chování ve výkonu trestu, jsme zaznamenali. Nic proti nim nenamítáme, uvidíme, jak se navržený systém osvědčí,“ popisuje Radiožurnálu Zemanová.

Vězeňská služba navrhuje, aby odsouzení v Praze zametali ulice či dělali popeláře

Číst článek

Ministerstvo spravedlnosti v důvodové zprávě ke změně zákona uvádělo, že soudy přistupovaly k zařazování odsouzených rozdílně. Do nejzabezpečenějšího zařízení – věznice se zvýšenou ostrahou – se dostanou hlavně pachatelé s výjimečným trestem nebo třeba členové zločineckých gangů. Ostatní pachatele odsouzené k odnětí svobody budou soudci přidělovat do věznic s ostrahou.

Sama Vězeňská služba považuje novinku za revoluční. Typy věznic se mění téměř po čtvrt století. Změna má přispět k účinnější práci s vězni a tím i ke snížení recidivy.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme