Maláčová se dál bude účastnit inspekcí. Podezření se prý objevilo u většiny kontrolovaných firem

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) i její poradce Matěj Stropnický počítají s tím, že se budou i nadále účastnit kontrol ve firmách. Novinářům na pondělní tiskové konferenci řekli, že v rámci kontrolní akce Férová práce se objevilo podezření na porušení zákona u většiny kontrolovaných zaměstnavatelů. V první etapě to bylo u 46 ze 71 případů, ve druhé u 52 ze 73 kontrol, uvedl Stropnický.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Maláčová a Stropnický, kteří jsou v čele pražské kandidátky ČSSD, se zúčastnili kontroly inspektorů práce a cizinecké policie minulý týden v jedné z firem v Krupce na Teplicku. Jejich přítomnost a fotografie na sociálních sítích sklidily kritiku, o případu jednal i Senát. Ministryně v pondělí uvedla, že kontrol se bude v některých případech účastnit dál, příště tento čtvrtek.

Maláčová se chce i přes kritiku dál účastnit kontrol ve firmách. ‚Zvyšuje to zájem o téma,‘ tvrdí

Číst článek

Maláčová v té souvislosti kritizovala „hysterii“ pravicových politiků, kterým podle ní zřejmě vadí, že ministerstvo práce pod jejím vedením dbá na dodržování zákona. Kontroly jsou podle ní intenzivní celé poslední tři roky. Inspekce se zúčastnila, aby se přesvědčila, jak funguje. „Druhý důvod je, že se snažím upozornit na téma neférových pracovních podmínek. Novináře to nezajímá, akce z minulého týdne konečně zájem připoutala,“ vysvětlila.

Kontroly jsou součástí inspekční akce Férová práce, která začala v červnu. Zaměřuje se na pracovní podmínky ve 14 velkých průmyslových podnicích a v 58 agenturách práce a firmách, které poskytují smluvní služby. Zapojí se celkem 253 inspektorů a 129 policistů.

Koordinátor akce Stropnický v pondělí řekl, že z průběžných výsledků jsou zatím podezření na porušení předpisů u většiny případů. „V první etapě je podezření na porušení zákona u 46 z kontrolovaných zaměstnavatelů, 25 je bez porušení. V druhé etapě je to skóre 52 ku 21,“ řekl. Inspektoři se soustřeďují především na dodržování pracovní doby, přesčasy, nelegální zaměstnávání či zastřené agenturní zaměstnávání, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme